Мештани су најпре спречили да то учини механизација, пошто је црногорска влада наложила уклањање спомен обележја.
Иначе, Рачић је за почињено убиство одлужио казну од 14 година затвора, пренела је РТЦГ.
Уклањање споменика тражиле су власти у Хрватској, странке и појединци.
Подгоричке "Вијести", међутим, подсећају да је црногорско Министарство спољних послова 1. августа 2016. Хрватској упутило протестну ноту због подигнутог споменика усташком емигранту и убици амбасадора Владимира Роловића, од којег се Хрватска није оградила, а није ни померила споменик.
Подгорички дневник констатује да хрватско министарство већ годину дана практично игнорише протестну ноту коју је Црна Гора упутила Хрватској поводом подизања споменика Миру Барешићу.
Споменик Барешићу је, иначе, уз велику помпу подигнут близу Шибеника.
"Министарство очекује да ће се Влада Републике Хрватске оградити од тог нецивилизацијског чина, с обзиром да је Владимир Роловић био истакнути борац против фашизма и истакнути југословенски и црногорски дипломата", навели су тада из МВПЕИ.
Министарство, на чијем је челу Срђан Дармановић, није одговорило на питања "Вијести" шта је учинило поводом уклањања споменика Барешићу, због које је хрватском амбасадору уручена протестна нота и да ли ће опет реаговати због споменика.
Иначе, Министарство вањских и европских послова (МВЕП) Хрватске оштро је осудило откривање спомен-плоче Рачићу, затраживши да се, како су навели, спорно обележје уклони. А пожари су запалили и Црну Гору и Хрватску, читајте ОВДЕ. Извор: Танјуг