Уочи посете потпредседника САД Мајка Пенса Црној Гори, високи званичник Стејт департмента поручује да ће ангажман САД у региону "остати снажан".
Брајан Хојт Ји, заменик помоћника америчког државног секретара за Европу и Евроазију, задужен за "балканска питања", сматра да ће тако остати и након најава да ће буџет Стејт департмента бити смањен, што ће умањити утицај Вашингтона на крхке демократије и тиме их "изложити утицају Русије". Ипак, у неким питањима као што је борба против тероризма, САД и Русија су сагласне и, како каже Ји, наставиће блиско да сарађују. - Али, тамо где Русија и САД немају исти интерес, САД ће, као што су већ рекли и државни секретар Тилерсон и потпредседник Пенс, бранити интересе и вредности које заступају заједно са својим савезницима. То је оно што чинимо.
"Утицај Русије"
Западни Балкан је један од примера где, објашњава Ји, САД морају да остану опрезне, без преувеличавања руског мешања у изборе и утицаја који покушава да прошири. - Предузимамо кораке да ојачамо земље "Западног Балкана" у борби против лошег утицаја – било руског или неких других земаља. Желимо да будемо сигурни да ни Русији нити било ком другом актеру неће бити лако да утиче на спољну или унутрашњу политику на Балкану, каже Ји у интервјуу за Глас Америке. Сваку демократију би, каже, требало да забрине руско мешање у Црној Гори. - Ако Русија жели, а то докази показују, не само да се меша у изборе, већ и да руши демократски изабрану владу земље која је недавно постала чланица НАТО-а, онда и друге државе на Балкану треба да буду опрезне - рекао је Ји говорећи о суђењу организаторима покушаја "државног удара", од којих су поједини Руси, који су наводно планирали да убију премијера Мила Ђукановића и спрече Црну Гору да се приклони Западу. Ипак, покушај државног удара у октобру 2016. није успео, а Црна Гора се у јуну 2017. прикључила НАТО-у, подсећа Глас Америке. Како каже Ји, Москва се оштро противила не само чланству Црне Горе у НАТО-у, већ је активно радила на томе да друге балканске земље одврати од евроатлантских интеграција и на тај начин прошири свој утицај у региону и тврди да се Русија, наводно, мешала и у македонска унутрашња питања више од деценије и користила традиционалне везе са Србијом да одржи свој утицај. Брајан Хојт Ји сматра да је састанак Вучића са Пенсом, као и одлазак потпредседника САД на Балкан потврда посвећености нове администрације том региону. Пенс и Вучић су, подсећа Глас Америке, разговарали и о нормализацији односа са Косовом, чију независност не признају ни Србија ни Русија.
ЕУ и НАТО интеграције
Иако Ји верује да ће интеграције балканских земаља у ЕУ и НАТО и даље бити у складу са интересима САД, као што је то био случај и са претходним админситрацијама, професор Универзитета “Џонс Хопкинс” Данијел Сервер оцењује да су такви закључци преурањени. - Као и претходна администрација и ова мора да решава многа друга отворена питања. И ова админситрација је, као и претходна, на Балкан послала свог потпредседника – што није лош, али није баш ни охрабрујући гест. Сумњам у то да ће ова администрација бити посвећенија Балкану, али рано је да у то будемо сигурни, каже Сервер, преноси ВОА. - Треба им наша подршка и то нам је јасно, каже Ји. - Трудимо се да то обезбедимо, али нам је неопходна политичка воља друге стране, да се одупре корупцији, да се фокусира на решавање, а не на политизацију проблема. Ако је партнерство искрено са обе стране, онда верујем да може и да успе. Ји сматра и да лидери на Балкану који су спремни да спроведу реформе у циљу европских интеграција, могу да онемогуће утицаје са стране и ојачају позиције својих земаља како би слободније одлучивале о својој судбини. Шта је српски патријарх рекао у име Српске Православне Цркве, као први одговор на Вучићев позив на јавни дијалог о Космету, прочитајте
ОВДЕ. Извор: Глас Америке