Најновије

РЕШЕНА МИСТЕРИЈА: Зашто амерички председници у широком луку заобилазе Србију?

Када би се правила мапа земаља у овом делу Европе које су посетили амерички председници, Србија би била обојена другачијом бојом. Наиме, од распада бивше Југославије у Београд није дошао ниједан председник САД, док су у исто време посећивали Словенију, Хрватску, Мађарску... па чак и Албанију, БиХ и Косово. Зашто су амерички председници на својим турнејама у широком луку заобилазили Србију?

Барак Обама (Фото: Синхуа)

- Има ли живих у америчкој администрацији који се сећају ко је био последњи председник САД-а који је посетио Београд - упитао је пре неколико дана Ивица Дачић, министар дипломатије, одговарајући на већ дуго актуелну тему о руском утицају на Србију.
- Нико нема право да се жали. Сами су криви - рекао је он.
Не улазећи сад у причу да ли су сами криви, чињеница је да ниједан председник Америке још од 1980. и Џимија Картера није дошао у службену посету Србији (тада Југославији). Пре њега у југословенској престоници били су Ричард Никсон (1970) и Џералд Форд (1975). Претходне две деценије остале државе региона су, са друге стране, посећивали Бил Клинтон и Џорџ Буш, док је Барак Обама избегавао овај део Европе.

У Хрватску и словенију дошла два председника, у Мађарску четири

У Хрватску су дошла два америчка председника - Клинтон (1996) и Буш (2008), док је Словенија отишла и корак испред. Џорџ Буш је у два наврата боравио у тој земљи - једном у службеној посети тамошњим високим званичницима (2008), а седам година раније на Брду код Крања организован је његов састанак са Владимиром Путином, председником Руске Федерације, што је оцењено као огроман успех словеначке дипломатије. У Љубљану је долазио и Бушов претходник Бил Клинтон.
У службеној посети Мађарској амерички председници су били чак четири пута - по једном старији и млађи Буш, два пута Клинтон. На својим европским турнејама, млађи Буш и Клинтон нису заобилазили ни Бугарску ни Румунију, док је у Македонији био само Клинтон. Он је у БиХ боравио два пута - 1996. и 1997. године.
Буш млађи је Албанску престоницу посетио пре 10 година и та посета остаће упамћена јер се у САД вратио без ручног сата. Занимљиво је и да је Клинтон у два наврата посетио Косово, а Буш једном 2001. године, када је посетио базу Кфора "Бондстил".
Јасно је да смо због санкција и ратова током деведесетих били непожељни за званичнике САД, али зашто 17 година након обнављања дипломатских односа са Америком, ниједан председник те државе није дошао у Београд?
Милан Ст Протић, бивши амбасадор Србије у САД-у, наводи да друге земље из региона по питању дипломатских односа са САД-ом стоје много боље него Србија јер је углавном реч о чланицама НАТО-а, што је добра препорука.
- Моја амбиција је била да доведем Буша у Београд и он ми је обећао да ће доћи, али се у међувремену догодио 11. септембар који је све променио - наводи Протић.
Он каже да је организовање посете председником САД озбиљан посао, на ком озбиљно треба да се ради, а они који су нас предводили "нису имали ни способности ни план за тако нешто".

Ђинђић и Коштуница код Буша

- За такве састанке треба припремити озбиљне теме, а онда и радити на томе. Оно што Американце занима када смо ми у питању је Република Српска, Косово и НАТО, а што се свега тога тиче остали смо на истим позицијама. Они су задовољни како изгледа стање у региону, а Србија, ако није задовољна, треба да покрене иницијативу - објашњава Протић.
Бивши амбасадор Србије у САД-у Иван Вујачић кратко је за "Блиц" прокоментарисао зашто председници САД-а не долазе у Србију.
- Много тога се променило од Тита. Па до скора су се у Србији скривала два хашка бегунца, а ми више нисмо политички оно што смо били у време Тита - наводи Вујачић.
Последњи српски званичници које је примио један амерички председник били су Војислав Коштуница и Зоран Ђинђић, председник СРЈ и премијер Србије. Они су се у размаку од неколико месеци срели са Џорџом Бушом. Погледајте ОВДЕ зашто су Американци признали пораз у Сирији. Извор: Блиц

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Овако је Џорџу Бушу украден сат у Тирани:
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА