На први поглед је изгледало као да је Трампова реакција унапред испланирана будући да је председник пред собом имао комад папира. Међутим, Њујорк тајмс је открио да је све била чиста импровизација, а на Трамповом папирићу биле су "цртице" о америчком проблему с опојним дрогама о којем је требало говорити.
Дакле, реченицу о 'бесу и ватри' извукао је из главе и, после се испоставило, с њом покренуо целу лавину. Неколико сати после из Пјонгјанга су јавили да помно разматрају напад на америчке базе на отоку Гуаму што је изазвало праву хистерију.
Државни секретар Рекс Тилерсон, већ навикнут на поспремање Трамповог нереда, покушао је да ублажи реторику те је поручио Американцима да могу мирно спавати.
Међутим, са спорном реченицом и опште ставом о целом проблему Трамп није разбуктао само сукоб с Ким Џон уном, већ је направио велики раздор у властитој администрацији.
С једне стране има искусне ветеране као што су министар одбране генерал Џејмс Матис и саветник за националну безбедност генерал Х.Р. Мек Мастер, који се залажу за што оштрији приступ проблему севернокорејског режима. Међутим, на другој страни је главни председников саветник Стивен Бањон који сматра да је цели тај сукоб са Северном Корејом преувеличан и да председник даје превише важности Ким Џонг-уну.
Управо због тога генерал Мек Мастер је последњих дана на удару Бањона и његовог екстремно десног националистичког крила. Преко разних ултрадесничарских портала и друштвених мрежа то друштво Мек Мастера зову слабићем који не зна да изађе на крај с Ираном, проблемима с којима је суочен кључни амерички савезник Израел и уопште тероризмом.
Испод свих тих текстова и порука стоји хаштаг #FireMcMaster (отказ Мек Мастеру). Највише замерају генералу што је из свог тима, чим је након смене Мајкла Флина постављен за саветника за националну безбедност, избацио све људе повезане с Бањоном. Такође, главног Трамповог стратега још је више разјарила чињеница да је искључен из било какве расправе на тему Северне Кореје.
Међутим, лоша вест за Трампа је да ниједна зараћена страна у његовој администрацији не подржава његову реторику. Чак је и генерал Џон Ф. Кели, бивши маринац одликован с четири звездице и новопечени шеф Трамповог кабинета, остао у чуду када му је шеф почео да спомиње 'ватру и бес'.
Један инсајдер за Њујорк тајмс каже да је чак сведочио тренутку када је Трамп прочитао вест о напретку нуклеарног програма Северне Кореје. За лист је рекао да је председник изгледао ратоборно, али да није дао никакву назнаку да ће такав бити и пред медијима.
- Северној Кореји је боље да више не прети Сједињеним Државама, у супротноме може да очекује ватру и бес, силу какву свет још није видео, грмео је Трамп.
Његови сарадници тврде да је ту фразу већ знао да користи у приватним разговорима о Северној Кореји током којих је зановетао што медији нису више пажње дали успеху његове амбасадорке у УН која је успела да избори једногласну одлуку Савета безбедности о увођењу нових санкција режиму у Пјонгјангу.
Након спорне изјаве, Трамп је са споменутим комадом папира отишао на састанак о кризи конзумације дрога, док су његови сарадници почели да решавају кризу коју је он управо изазвао. Први је иступио Рекс Тилерсон убеђујући Американце да могу мирно да спавају?! Како је Мекејн заптретио Трампу погледајте ОВДЕ.
Извор: Јутарњи лист