Русија је у прошлости наговештавала да САД тајно спонзоришу Исламску државу у Авганистану. У четвртак је портпарол руског Министарства спољних послова изнео оптужбу да су “страни борци,“ који су превезени “непознатим хеликоптерима,“ починили масакр над Хазара Шиитма у провинцији Сар-е-Пол у северном Авганистану. Портпарол је рекао:
“Можемо видети покушаје да се подстакне етнички сукоб у земљи… Такође су забележени случајеви летова неидентификованих хеликоптера до територије која је под контролом екстремиста у другим северним провинцијама Авганистана.
На пример, постоје докази да је 8. августа четири хеликоптера летело од ваздухопловне базе 209. корпуса Авганстанске националне армије у Мазар-и-Шарифу до подручја које су заробили милитанти у Ака округу провинције Ђузан.
Важно је напоменути да су сведоци ових летова почели да долазе са радара агенција за спровођење закона. Чини се да команда НАТО снага која контролише авганистанско небо тврдоглаво одбија да примети ове инциденте.“
Из наведеног се чини су делови авганистанских оружаних снага и НАТО команда (која контролише ваздушни простор Авганистана) руку под руку у овим тајним операцијама. Без сумње, ово је веома озбиљна тврдња Русије. Напад на Хазара Шиите се мора узети као порука намењена Техерану.
Историјски и културно, Иран има афинитете са заједницом Хазара Шиита у Авганистану. Вероватно Трампова администрација, која је обећала да ће срушити ирански режим, отвара “други фронт“ са Исламском државом против Ирана са Истока.
Занимљиво је да је руско Министарство спољних послова у петак објавило и изјаву о алармантној ситуацији у Авганистану. Истакли су да:
- Нагли пораст производње дроге се очекује у Авганистану ове године, а једна трећина становништва је сада укључена у узгајање опијумског мака.
- Географија авганистанске трговине дрогом се проширила и сада досеже до афричког континента.
- Тоне хемикалија за прераду наркотика се илегално увозе у Авганистан – са Италијом, Француском и Холадијом “међу главним добављачима.“
САД и НАТО су или невољни или неспособни да спрече илегалне активности.
Русија и Иран не могу затварати очи на непријатељске активности САД-а (и НАТО-а) у њиховом дворишту, претварајући анти-талибански рат у посреднички рат. Они не могу а да не виде авганистански сукоб кроз призму својих дубљих тензија са САД.
Које су опције Русије? Руски министар одбране Сергеј Шојгу је рекао на састанку са највишим представницима у Москви 18. августа да авганистански сукоб представља претњу стабилности Централне Азије. Он је рекао да Русија планира да одржи заједничке војне вежбе касније ове године са Киргистаном, Таџикистаном и Узбекистаном. Русија има војне базе у Таџикистану и Киргистану.
С друге стране, амбасадор Замир Кабулов, руски председнички изасланик у Авганистану, недавно је рекао да ако авганистанска влада и САД не буду могли да се супротставе претњи Исламске државе, Русија ће прибећи војној сили. Кабулов је обелоданио да је Русија на Савету безбедности УН-а потегнула питање ваздушног снабдевања бораца Исламске државе у најмање три провинције у северном Авганистану од стране неидентификованих авиона.
Наравно, незамисливо је да ће Русија поставити “чизме на терен“ у Авганистану. Али ако Исламска држава пробије границе држава Централне Азије, то постаје “црвена линија,“ и Русија ће узвратити напад.
Русија ојачава своје базе у Киргистану и Таџикистану. Значајно је то да је у заједничкој војној вежби са Таџикистаном у јулу, Русија тестирала своје балистичке ракете кратког домета Искандер-М, једно од најнапреднијих оружја у руском арсеналу, са дометом од 500 км и носивошћу од 700 кг. Искандер је опремљен системима за термално навођење са способношћу да превазиђе ракетне одбране. Искандерова тачност би могла бити боља од 10 метара. (Русија је распоредила ово смртоносно оружје у Сирији).
Са изласком стратега Стива Банона из Беле куће, окорелог антиратног идеолога у Трамповој администрацији који је желео да се рат у Авганистану оконча, генерали сада имају предност у контролисању америчке политике. Секретар одбране Џејмс Матис и саветник за националну безбедност ХР Мекмастер подржавају распоређивање додатних војника у Авганистан.
Трамп је недавно за свог шефа кабинета именовао Џона Келија. Постоји довољно индикација да Кели (пензионисани генерал маринаца и отац погинулог маринца, 1. потпуковника Роберта Келија, који је погинуо у Авганистану 2010. године) готово сигурно дели мишљење Матиса и Мекмастера.
Што више гледамо на то, стварни изазов председника Доналда Трампа није по питању победе у рату против талибана, већ висок ризик који ће навући на себе слушајући савет својих генерала и одобравајући посреднички рат у Авганистану против Русије, Ирана и Кине.
Прочитајте ОВДЕ шта каже Москва на нову америчку стратегију за Авганистан?
Извор: webtribune.rs