Након недавних негативних порука из ЕУ о војној сарадњи са Русима, јасно је да Запад врши све јачи притисак на Београд да направи отклон од Москве.
Сенатор Џонсон, који је и председник сенатског Пододбора за европску и регионалну безбедносну сарадњу, у вили "Мир" у Београду изјавио је да се нада да ће се председник Александар Вучић и Србија одупрети било каквом покушају да се хуманитарном центру у Нишу понуди имунитет.
- Тиме би се послао веома лош сигнал и то не би било у интересу Србије у контексту привлачења западног капитала који би помогао њеној економији. Да би капитал текао из САД и Европе, из западних демократија, неопходна је владавина права и што је могуће мање корупције. Потребан је, такође, и сигнал да земља заиста нагиње ка западним демократијама и капитализму отвореног тржишта, а супротно од типа агресије какав Владимир Путин, нажалост тренутно демонстрира са Русијом - навео је Џонсон.
Јавности у Србији одавно је јасно да Брисел и Вашингтон не гледају благонаклоно на иницијативу да се Русима у Нишу да дипломатски имунитет, на чему инсистира званична Москва. Те поруке до медија у Србији до сада су углавном стизале незваничним каналима, будући да се ради о осетљивом дипломатском питању. Џонсон је такву праксу прекршио и јавно поручио да то, како је рекао, неће бити добро за Србију.
- Србија одлуке доноси у складу са својим интересима и није била изложена никаквој врсти агресије - био је одговор Вучића на Џонсоново упозорење.
Званични Београд се већ дуго налази под двоструким притиском - са једне стране САД и ЕУ, ка којој иде, а са друге стране Русије, која у међународним организацијама подржава Србију по питању Косова. Према нашим сазнањима, мало је вероватно да ће Србија Русима у Нишу дати дипломатски имунитет, али је велики проблем рећи "не" Владимиру Путину.
САД заоштрава са Русима преко Србије
Александра Јоксимовић, председница Центра за спољну политику, наводи да односи САД и Русије бележе апсолутно негативан тренд, без обзира на најаве о њиховом отопљавању у председничкој кампањи Доналда Трампа.
- Томе су додатно допринеле две ствари - прво истрага која се води у САД о умешаности Русије у америчку председничку кампању, као и увођење додатних санкција, што је недавно усвојено и у Конгресу. Чињеница да је проширење санкција према Москви прошло у Конгресу, довољно говори о расположењу сенатора и конгресмена према Русији - истиче Јоксимовићева.
Она наводи да упозорење Џонсона о давању имунитета Руском центру није званични став Стејт департмента, али да Конгрес итекако може да утиче на спољнополитичка кретања САД.
- Није важно да ли ће Руски центар постати шпијунска база или не. Та тема је перцепирана као значајна нашим партнерима у Америци и ЕУ, а на Србији је да процени шта је у њеном интересу - додаје Јоксимовићева.
Да питање Руског центра постаје озбиљно сматра и Душан Јањић, директор председник Форума за етничке односе. Он наводи да Америка, након привременог одсуства, преузима иницијативу на Балкану (Македонија, Косово, Црна Гора) и да тако реагује на покушаје Москве да шири руски утицај на Балкану.
- О заоштравању односа са Русима говорио је и Мајкл Пенс, потпредседник САД-а у Подгорици, а Србију тек чекају притисци из ЕУ, када буде у плану отварање поглавља 31 о спољној политици. Можда за Американце и није проблем да се шесторици Руса у Нишу да имунитет, али је проблематично ширење сарадње Србије и Русије - оцењује Јањић, који додаје да, уколико Београд не изађе у сусрет званичној Москви, неких већих последица неће бити.
- Можда ће бити последица по политичке каријере неких људи који зависе од руске подршке. По питању економске сарадње такође не би требало да буде проблема, јер она и није велика. Што се тиче Косова, Руси су јасно рекли да ће подржавати став Београда, али су то везали за однос према Криму - каже он.
До власти у Србији недавно су такође дошле поруке о неопходности прекида војне сарадње Србије и Русије, о чему је отворено говорио и министар спољних послова Литваније. То ће вероватно бити и услов за поглавље 31 које се односи на заједничку спољну и безбедносну политику ЕУ.
Прочитајте ОВДЕ ко то каже да надзорници из амбасада контролишу РТС?
Извор: Блиц