Иако је већ "све одлучено", како су говорили британски политичари, питање би могло бити враћено пред народ, како би на евентуалном поновљеном референдуму показали шта заиста мисле о томе. Четири разлога, због којих би могло да се понови гласање, произникла су из зрна сумње које је посејано након лошег резултата Терезе Меј на изборима када је изгубила већину у парламенту.
Преговори о напуштању Европске уније на самом су почетку, међутим и даље није јасно какви ће односи бити након процеса. Са економске стране, ЕУ има три битна елемента, слободну трговину, Царинску унију и унутрашње тржиште у којем су усклађене нетарифне баријере за трговину у виду прописа и стандарда.
Тереза Меј подвукла је више пута да "Брегзит значи Брегзит", што искључује опцију такозваног меког Брегзита. Али њен дебакл на изборима, сада је направио дилему. Или тврди Брегзит, или остајање у чланству. Како пише британски "Гардијан", постоје четири добра разлога зашто се ово питање поново поставило.
1. Меј нема већину за свој програм
Како би спровела опцију тврдог Брегзита актуелна премијерка би морала да има већину у парламенту - коју нема.
2. Драстичан пораст популарности лабуриста
Лабуристичка партија добила је много више гласова на изборима него што је имала пре њих. С обзиром на то да су избори одржани након гласања о Брегзиту, поставља се питање да ли се воља народа променила. Како су показале анализе, политика меког Брегзита коју су лабурсти заговарали један је од главних разлога за њихов одличан успех на бирачким местима, а како су неки протумачили, избори су били освета оних који су гласали за остајање у ЕУ.
3. Унутрашње борбе торијеваца
Избори су покренули и поделе унутар две водеће партије, Конзервативне и Лабуристичке. Ако евентуални договор буде превише тврда опција, поједини конзервативци могу да се прикључе противницима и да га поразе у парламенту. Са друге стране, ако договор буде превише мек Брегзит, торијевци могу да га одбаце. Која год опција да се изнесе пред представнике у парламенту, ни једна нема загарантован успех.
4. Дом лордова има коначну реч
Дом лордова у којем либералне демократе и стручњаци, који су за остајање у ЕУ, имају суверену већину. Због таквог баланса осећаће се охрабрено да одбију тврди Брегзит, уз врло доступан изговор - да мањинска влада нема довољно мандата за ту опцију.
Повлачење ЦИА из Сирије је била само варка, концентрација војске и припреме за коначни обрачун су у току. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Гардијан, Блиц