Најновије

Ево како је "отац" независног Косова Вилијам Вокер, покварио Харадинајев и Тачијев „дил“

Пометња у Приштини током конституисања парламента на видело је изнела и ствари које су се досад биле само кулоарске приче. Харадинај нема већину за владу, а његови посланици нису гласали за Тачијев кадар на место председника парламента. Мандати посланика су верификовани, а седница се наставља сутра.

Вилијам Вокер на плакату у Дечанима (Фото: Јутјуб)

„Отац“ независног Косова Вилијам Вокер, бивши шеф верификационе мисије ОЕБС-а на Косову и Метохији, појавио се данас међу првима у косовском парламенту на специјалној седници на којој су верификовани мандати посланика, али ниjе изабран и председник парламента.
Како поједини медији на Косову пишу, Вокер је дошао на позив Аљбина Куртија, бившег лидера покрета „Самопредељење“, чију политику, иначе, и јавно подржава. О његовом доласку у Скупштину Косова нису били обавештени у коалицији коју предводи Рамуш Харадинај, ПАН, због чега су наводно посланици ове коалиције и каснили на почетак седнице. 
Приштина је на ивици са роковима за избор владе, а још се не зна да ли неко има већину за састав исте. И Харадинај и Курти тврде да имају, али ни један ни други нису обавестили јавност ко их подржава. Једина разлика је што то Харадинај понавља из дана у дан, док Курти мудро ћути. Очекивало се да ће се на конститутивној седници осим верификације мандата изабрати и председник парламента у чију фотељу је требало да заседне Кадри Весељи, лидер Демократске партије Косова (странка Хашима Тачија), а да би се затим огласио и такозвани председник Косова Хашим Тачи и обелоданио ко има већину за састав владе. Међутим, по скупштинским кулоарима у Приштини већ се навелико шушка да је Вокер разговарао са Тачијем без знања Харадинаја, што је изазвало жестоку реакцију потенцијалног мандатара за састав владе. Отуда и ситуација да Кадри Весељи, бар у првом делу седнице, није добио подршку 61 посланика, како се очекивало.
Упућени у ситуацију тврде да ако Весељи којим случајем буде изабран за председника парламента у наставку седнице, то неће неминовно значити да ће Харадинај добити мандат за састав владе.
„Ловорике на којима је Хардинај спавао и на којима је добио ове изборе због хапшења у Фрацуској по српској потерници осушиле су се оног момента кад је било извесно да ће Харадинај морати да одреши кесу (читај министарства) ако жели да га подрже Срби. С друге стране, Курти Косову нуди владу која не би зависила од гласова Срба у парламенту. Према незваничним информацијама (Спутњик је о томе писао) Харадинај је Србима понудио четири министарства у замену за подршку“, каже наш саговорник.
Вокер, који и у међународној заједници лобира да Курти буде премијер, на своју страну добио је изгледа и прагматичног Тачија, који је, како се тврди, као једину гаранцију тражио место председника парламента за своју странку, то јест, Кадрија Весељија, и обећање да нова влада и парламент неће тражити његов опозив са места председника такозване државе Косово.
На Вокера се гледа као на новог мецену Косова, јер осим што је на истој линији са Куртијем, озбиљно лобира и за уједињење Албанаца у региону. Недавно је, подсећања ради, са таквим готовим пројектом чак и стигао на Косово и са њим упознао косовске политичаре. Вокеров план о уједињењу албанског корпуса веома личи на специјалне односе Србије са Републиком Српском, што би временом прерасло у односе у којима не би постојале границе између Југа Србије и Косова, Косова и Албаније, албанског дела Македоније са Косовом и Албанијом, Црном Гором и тако даље. Другим речима, матица Албанија са придруженим албанским аутономијама које територијално припадају другим државама, са могућношћу изјашњавања за уједињење на референдуму.
Оваква план Харадинај не може да понуди својим суграђанима, посебно што ни Запад не гледа благонаклоно на чињеницу да влада на Косову буде бивши „ОВК у малом“ јер је као таква увек под сумњом да је не само корумпирана већ и да контролише паравојне групе које могу да изазову немире.
„Европа хоће чист почетак са Косовом, који није оптерећен прошлошћу нити лицима који су на потерницама за ратне злочине. То би било добро и за Србију, јер би дијалог био вођен у другачијим условима, а до решења би се дошло много лакше“, додаје наш саговорник.
Могуће да Вилијам Вокер није случајно јутрос поранио у косовски парламент, а све су гласнији они који кажу да лако може да се деси и да Косово оде на нове изборе, уколико Вокерова мисија не успе.
Прочитајте ОВДЕ шта се још догађало на седници Скупштине Косова.
Извор: rs.sputniknews

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

"Случај Вокер" - Бившем шефу мисије ОЕБС-а на Косову забрана уласка у Србију?
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА