У насилним протестима који трају широм Ирана погинуло је, према наводима тамошњих медија, најмање 12 особа. Агенције наводе да су наоружани демонстранти у понедељак у Техерану покушавали да заузму полицијске станице и војне базе, а широм иранске престонице паљени су аутомобили.
Демонстрације су почеле још у четвртак у Машхаду — прво као протести због све лошијег животног стандарда, високих цена и корупције, али су прерасле у антивладина окупљања. Ирански председник Хасан Рохани оптужио је непријатеље Ирана — САД и Израел — за изазивање протеста и поручио да се насилни нереди неће толерисати.
Гостујући у емисји Спутњика „На нишану Лазанског“, главни уредник портала „Факти“ Ђуро Билбија рекао је да је власт у Ирану чврста, али није милитантна. На питање да ли су протести одговор западних центара моћи на улогу Ирана у Јемену и Сирији, он каже да је Иран — непрекидна мета.
„Сада су вероватно проценили да имају критичну масу за нешто, али мислим да то није довољно за свргавање овакве власти какву Иран има, јер ће им ислам у Ирану вероватно показати да је тврда опруга, можда чак и тврђа од опруге Исламске државе. Преварили су се они који су мислили да је актуелна власт у Ирану један од трулих исламских режима, где руководство држи стотине милијарди по америчким банкама. Претпостављам да ће Иран на неки свој начин направити Тјенанмен и ту ће се, на крају крајева, свет који није формално ни у армији нити у иранским тајним службама, томе супротставити. Мислим да тамо нема услова за грађански рат, Иранци ће се томе супротставити“, оцењује Билбија.
Политички аналитичар Александар Павић каже да Сједињене Државе имају веома озбиљне намере када је реч о Ирану и подсећа да је амерички председник Трамп још у кампањи „гурао“ антииранску линију.
„Трамп је тесно везан за израелски лоби, што је доказао пребацивањем америчке амбасаде у Јерусалим, а Иран је Израелу непријатељ број један, нарочито после израелског неуспеха у Сирији, јер је Асадов режим остао на власти. Трамп сада ово увлачи у обланде ’борбе против тероризма‘ јер Израел и САД тврде да је Иран терористичка држава и извозник тероризма. Ми знамо да то није тачно, јер ако ћемо у бројкама, терористичка држава број један је Саудијска Арабија“, каже Павић.
Борба против режима у Ирану била је тема неколицине састанака у Белој кући, додаје Павић и подсећа да је ЦИА недавно формирала и свој оперативни штаб за Иран. У читав проблем је, каже он, умешана и Тирана.
„У Албанију је током прошле године досељено читаво руководство организације ’Муџахедини-е-Кхалк‘, једне од главних терористичких противника иранског режима. Преселили су их Американци, а реч је о 3.000 људи који имају свој штаб и веб-сајт на коме помно прате ситуацију у Ирану. То је једна чудна организација која је у Ирану у последњих десет година организовала терористичке нападе против иранских власти“, напомиње Павић.
Билбија верује да би муџахедини које САД спремају у Албанији могли брзо, у случају потребе, да буду пребачени у Техеран, али додаје да у томе не види неки смисао јер је Иран — тврд орах.
„Иран је, без обзира на то колико се новца троши на њихов војни програм, а који би можда могао бити употребљен за повећање животног стандарда, ипак ослободио своје путеве нафте. Овај режим је много чвршћи од оног који је својевремено упао у америчку амбасаду, држао таоце и понизио Американце. На овом режиму САД могу озбиљно да поломе зубе, јер овај режим, на крају крајева, има систем С-300, знају коју игру играју и ко им је противник. Нису им противници ти који су изашли на демонстрације“, поручује Билбија.
Владимир Путин је запањио агенте Новог светског поретка и терористичке присталице када је рекао да његов посао у Сирији још није завршен. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: rs.sputniknews.com