Том приликом, министарка Зорана Михајловић је истакла да ће ауто-пут дужине 110 километара пролазити кроз део централне Србије у којем живи око 500.000 људи, а гравитира скоро милион.
"Моравски коридор ће повезати друмски Коридор 10 са Коридором 11. Вредност инвестиције у изградњу овог ауто-пута је око 800 милиона евра и укључује и телекомуникационо опремање и регулацију река. Наше очекивање је да би радови могли да почну у 2019. години", рекла је Михајловићева.
Потписивању је присуствовао амбасадор САД у Србији Кајл Скот и в. д. директора "Коридора Србије" Зоран Бабић.
Меморандум су, заједно са министарком, потписали потпредседник компаније "Бехтел" Шон Кени, а у име компаније "Енка", пошто је у питању конзорцијум "Бехтел–Енка", потписао је председник компаније Мехмет Тара.
Михајловићева истиче да је данас потписан Меморандум, што је први документ о реализацији овог пројекта, после две године рада на њему.
Министарка је рекла да су наредни кораци у реализацији пројекта израда акционог плана, комплетирање пројектно-техничке документације за средишњу деоницу и заједнички рад на проналажењу модела финансирања.
"Кроз овај пројекат Србија не добија само ауто-пут, добија и знање, јер је 'Бехтел' једна од најбољих компанија у свету у овој области, која зна како се управља пројектима и како се изводе радови на овако великим пројектима", навела је Михајловићева.
Додала је да је основ за потписивање Меморандума споразум између влада Србије и САД у области инфраструктуре, који је потписан у септембру.
Михајловићева је захвалила и "Коридорима Србије" на доброј сарадњи на том пројекту, додајући да има још доста посла.
Указала је да ће Србија, као и за сваки велики и вредан пројекат, обезбедити државне гаранције за његову реализацију.
Амбасадор САД је рекао да потписани Меморандум представља први плод споразума који је потписан у области инфраструктуре између Владе Србије и САД.
"Желео бих да видим више америчких компанија на српском тржишту, а са 'Бехтелом' у Србију долази једна од наших најбољих компанија, позната по квалитету пројектовања и извођења радова", рекао је Скот.
Нагласио је да су Србија и та земља први споразум потписале још пре око 140 година и тицао се увоза и извоза шљива.
Скот је навео да је "Бехтел" позната компанија по квалитету и иновацијама и да ће Србија не само добити добар ауто-пут већ и "дигитални коридор" који ће допринети развоју земље.
Како је рекао, "Бехтел" је познат и по томе што може да заокружи цео животни циклус пројекта.
Скот је истакао да "Бехтел", такође, као и руске и кинеске компаније може да понуди и финансирање пројекта, пошто је реч о глобалној компанији која има приступ различитим изворима финансирања.
Додао је да САД, такође, има своју Ексим банку.
Потпредседник компаније "Бехтел" Шон Кени, који је у име америчке компаније потписао Меморандум, истакао је да ће за изградњу ауто-пута бити потребне око две и по године.
"Веома нам је драго што смо потписали данас Меморандум у вези са реализацијом пројекта изградње Моравског коридора. Радујемо се сарадњи са нашим партнерима у Србији и очекујемо успешну реализацију пројекта", навео је Кени.
Моравски коридор повезаће општине Ћићевац, Сталаћ, Крушевац, Трстеник, Врњачку Бању, Краљево и Чачак, у којима живи близу 500.000 становника.
Ауто-пут ће проћи и поред десет популарних бањских дестинација, од којих је највећа Врњачка бања, 20 манастира Српске православне цркве и шест планинских центара.
Михајловићева и амбасадор САД су, у присуству председника Србије Александра Вучића и министра трговине САД Вилбура Роса, потписали 6. септембра Меморандум о разумевању између Србије и САД у области инфраструктуре.
Тај споразум је омогућио много веће ангажовање америчких грађевинских и свих других компанија у Србији.
Министар трговине САД Вилбур Рос тада је оценио да је Србија добро место за инвестиције.
Компаније из САД у Србији тренутно запошљавају више од 16.000 радника, док више од 200 компанија окупљених у Америчкој привредној комори запошљава око 100.000 наших радника.
"Идемо ка ЕУ, али сарађујемо са Кином, Русијом и САД"
Министарка Зорана Михајловић изјавила је да је стратешки циљ Србије чланство у ЕУ, али да је наша земља отворена за сарадњу са свима, што се најбоље види у области инфраструктуре.
Одговарајући на питање да ли је дошло до промене у европској политици Србије, пошто се за само неколико дана састала са представницима компанија из Русије, САД и Кине, Михајловићева је истакла да је "Србија мала земља на важној позицији и као таква нема луксуз да бира и да смањује број својих пријатеља".
"То се најбоље види у инфраструктури, где радимо са свим најзначајнијим земљама, организацијама и компанијама и у области железнице и у друмском саобраћају", рекла је Михајловићева после потписивања Меморандума.
За Србију је добро, истакла је министарка, то што ће се, после кинеске Ексим банке, Европске инвестиционе банке, Руских железница, сарађивати и са америчким извођачима и америчком Ексим банком.
"Долазак 'Бехтела' није само питање новца, већ и унапређења начина како се управља пројектима. Наш рад се мери резултатима, мери се изграђеним километрима и то је оно што нас у Влади пре свега интересује", рекла је Михајловићева.
Прочитајте ОВДЕ зашто поскупљује цена горива.