Најновије

ЛИЦЕ ЗЛА! Последњег дана на послу америчка амбасадорка је послала писмо због којег би могао да избије рат на Косову

Истог дана када је објавила да се повлачи с места амбасадора САД у Уједињеним нацијама (УН), Ники Хејли је послала писмо генералном секретару УН у ком тражи да се УНМИК повуче с Косова и Метохије.

Ники Хејли (Фото: Јутјуб)

Писмо је послато 9. октобра, истог дана када је Ники Хејли објавила да се повлачи с места представника Америке у Уједињеним нацијама. Упућено је генералном секретару ове институције Антонију Гутерешу.

Хејли је у овом документу навела да подржава Гутерешове напоре за постизање мира у свету, али и казала да је више година мисија УН на Косову пружала пример успешне мисије која решава сложен конфликт.

- Успех Косова обележен десетогодишњицом проглашења независности требало би да буде разлог за славље и симбол великог доприноса које су УН дале у очувању мира и стабилности у Европи - пише између осталог у писму.

Наводи се и да се, "нажалост, мисија УН на Косову се није променила упркос постигнутом прогресу и неколико пута поновљеним изјавама сталних чланица Савета безбедности о томе да је УНМИК одавно испунио мандат".

Због тога, сматра она, "без правог осврта на мандат и мисију УНМИК-а, "спољне политике и странке штетних интереса наставиће да држе као таоце вредне ресурсе УН".

- Управо из тих разлога захтевам од Генералног секретеријата да изврши утицај својим ауторитетом и иницира да се направи излазна стратегија за УНМИК. Када се предузму такви кораци, то ће омогућити Савету безбедности УН да приступи и оцени улогу УН мисије на Косову, као што се ради када је реч и о осталим мировним мисијама - навела је Хејли.

Казала је и да ће се предузимањем тог корака унапредити нормализација односа између Србије и Косова и њихов заједнички циљ, интеграцију у ЕУ.

- Такође, уверена сам да ће процена рада УНМИК- а и излазна стратегија сачувати интегритет ваших сјајних напора у спровођењу реформи - закључила је Хејли, и додала да се нада наставку сарадње са генералним секретаром УН по питању мировне подршке Косову, али и у целом свету.

Ђурић: Хејли затражуила окончање мандата УНМИК-а, Србија против

Хејли је затражила "излазну стратегију" и окончање мандата УНМИК-а, чему се Србија противи, изјавио је данас директор Канцеларије Владе Србије за Косово и Метохију Марко Ђурић.

Он је на ванредној конференцији за новинаре рекао да Србија сматра да би усвајање ове иницијативе представљало "шамар мировним напорима", али и повратак политици притисака.

- Србија ће се овој иницијативи супроставити свим аргументима. И правним и политичким - рекао је Ђурић.

Он је навео да још ништа није решено, а поготову не питање статуса, као и да нису испуњени неки од главних задатака Резолуције 1244 Савета безбедности УН која је једини правни оквир.

- Иницијатива је утолико опаснија, јер долази у тренутку када привремене косовске институције покушавају да формирају војску Косова - навео је он.

Казао је да једини оквир за дијалог Београда и Приштине јесте привремени режим УН. Ова иницијатива ће, каже, представљати охрабрење сепаратистима у Приштини да наставе са политиком дугих цеви, и додао да ће то допринети и наставку једностраног деловања у међународној заједници и да решење за односе Београда и Приштине не траже за преговарачким столом.

- Желим још једном да упозорим и подсетим да мандат мисије УН на КиМ (УНМИК) није испуњен и у још једном кључном сегменту, а то је повратак прогнаниох и расељених. Мисија УН на КиМ за ових 18 година још није испунила ниједан од својих главних задатака због којих је установљена, а то је повратак преко 200.000 протераних Срба и других неалбанаца са КиМ - навео је Ђурић.

Он је оценио да би повлачење мисије УН у овом тренутку представљало признање неуспеха и капитулацију у борби за остварење неких од кључних циљева због којих су и успостављене УН.

Додао је да ће се о овоме обавити консултације и разговарати са пријатељима и партнерима Србије - сталним чланицама Савета безбедности УН, Русијом, Кином, као и с другим чланицама Савета безбедности УН.

На питање новинара како иде процедура у УН по том питању, односно да ли Савет безбедности може бити прескочен у доношењу таквих одлука, Ђурић је казао да ће Србија инсистирати да све иде кроз Савет безбедности.

Како је Вучић одговорио Скоту погледајте ОВДЕ.

Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Како ће одлазак Ники Хејли утицати на спољну политику САД?

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА