Најновије

„Волстрит журнал”: Трамп и Брисел за поделу Косова, а Немачка....

Америка и Европска унија подржавају план о корекцији граница између Косова и Србије и потпуно игноришу противљење Немачке по том питању, објавио је амерички Волстрит журнал. Овај лист, који слови за одлично обавештен о свему што се дешава у Стејт департменту и Белој кући, позвао се на поверљив документ из Брисела у који су његови новинари имали увид.

Илустрација (Фото: Јутјуб)

Лист истиче да лидери САД и ЕУ приближавају ставове ка пружању подршке плану по ком би две балканске земље прекројиле своју, како се тврди, напету заједничку границу дуж етничких линија, али изолујући најутицајнију силу у Европи.

Три кључна разлога

Амерички дневник наводи да је у поменутом документу, који је недавно објавила Европска служба за спољне послове, ЕУ изразила директну подршку заједничком плану двеју страна о прекрајању граница, истичући да је то решење подржао и председник САД Доналд Трамп.

- Док споразум наговештава да Европа и САД настављају да блиско сарађују у иницијативама спољне политике које утичу на регион, раскол са Немачком такође показује спремност Вашингтона да игнорише примедбе водеће силе континента - оцењује Волстрит журнал.

У бриселском документу, пишу Американци, посебно се упозорава на то да би Косово склизнуло у криминал, сукобе и исламски екстремизам уколико се овај план не би остварио, док се Берлин оптужује да је одиграо кључну улогу у распаду Југославије, а сада тврди да су границе неповредиве.

- САД не занимају примедбе Немачке, а такав став има и висока представница ЕУ Федерика Могерини. У документу се дословце наводи да би прекрајање граница пре помогло да се умири него да се распламса регионална нестабилност - пише у тексту америчког листа у којем се цитира и једна од најзначајнијих порука поверљивог документа: "Први пут у својој историји Србија и Косово ће слободно решити своје разлике кроз дијалог".

Умешан и Лондон

Коментаришући сазнања да САД и Брисел игноришу званични Берлин, аналитичар Бранко Радун каже за да је Берлин у овом односу потпуно периферан.

- Немачка јесте економска сила, али је у политичком смислу патуљак. Она заправо гура британски став по питању Косова, јер ју је Велика Британија гурнула у први план, док у ствари стоји иза ње. Тај став је у складу са англосаксонском дипломатијом, у којој је Немачка периферни сателит. С друге стране, усаглашеност САД и ЕУ не чуди јер Унија већ неко време помно слуша поруке из Вашингтона, које напослетку прихвата као своје становиште - објашњава Радун.

Спољнополитички коментатор Јакша Шћекић сматра да се из овог документа види жеља САД и ЕУ за дефинитивним решењем питања Косова:

- Ако треба и по цену да Немачка не буде део тог консензуса, Запад је мишљења да је ово тренутак који не сме да се пропусти како би се један велики проблем скинуо с дневног реда. Немачка се с разлогом боји разграничења према етничким линијама, али превагнуће заједнички став ЕУ и САД.

Званичник из Брисела: Шта мисли та Немачка!

Волстрит журнал цитира изјаву једног високопозиционираног званичника ЕУ којег не именује, али наводи да је добро упознат са преговорима.

- Шта немачка влада мисли да је она одмах се противећи пуким преговорима две суверене земље? Ову ствар могу да реше само Косово и Србија, а не мешање споља - наводи тај бриселски званичник.

Русија тестира микроталасно оружје за летелице шесте генерације! Више о томе читајте ОВДЕ.

Извор: Српски Телеграф

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Ко се избламирао? Пацоли или Трамп?

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА