Између два сазнања из референдумске недеље - недовољне излазности и огромне већине гласова “за” међу изашлима - влада социјалдемократског премијера Заева има само две могућности да ипак прогура договор са Грчком који се види као услов брзог уласка у НАТО и, споријег и неизвесног, уласка у ЕУ. Прва опција за Заева је да убеди опозициону ВМРО-ДПМНЕ или барем део њених посланика да подрже договор око имена за који су неопходне уставне промене. За промену назива земље у “Република Северна Македонија” руку мора дићи двотрећинска већина, 80 од 120 представника у Собрању. Владајућа коалиција је ту кратка за девет мандата.
Има ли “непослушних” посланика опозиције?
Врхушка националне ВМРО је слабу излазност прославила као јасан став већине грађана да су против мењања имена земље. Званични партијски став се неће мењати, без обзира колико евентуалних састанака било одржано са представницима Социјалдемократа. Осим тога, у Скопљу се не очекује “прелет непослушних” посланика опозиције у други табор премда међу посланицима ВМРО има оних који су се у претходном периоду разилазили у ставу са партијским врхом. Није ту у питању само чврста страначка хијерархија, већ и дугогодишње опслуживање наратива према којем се све у Македонији дели на “патриоте и издајнике”. У том се тону прети и онима који би се евентуално “дрзнули да издају партију и земљу”. Ко год поступи супротно од страначког става суочиће се са “казном народа” - то је , укратко, порука Христијана Мицкоског, страначког лидера. Он је задржао реторику коју је током дуге владавине етаблирао Никола Груевски. Зато премијеру Заеву, решеном да исход референдума представи као своју победу, остаје само друга опција: Да распише превремене парламентарне изборе. И да се нада да ће на њима његова странка, као и странке албанског народа, освојити у збиру неопходну двотрећинску већину да промене Устав.
Заев је у цајтноту. Да би се испоштовала динамика Договора са Грчком, одлуку би морао да донесе већ ове седмице. Ако убеђивање посланика ВРМО, како се очекује, буде узалудно, скупштину ваља распустити најкасније до 10. октобра како би се избори одржали 25. новембра. Само тако би нови састав парламента - ако Социјалдемократе и партнери убедљиво победе - могао до фебруара или марта да прогура уставне промене. Владајући наде црпе из 605.016 гласова “за” на референдуму. Та бројка већа је од било којег скора било које опције на било којим изборима од независности Македоније. Заев и сарадници то виде као гарант да ће на превременим изборима победити њихова опција коју прати јак проевропски наратив и подршка Запада, а не ВМРО којем се пребацује да земљу води у изолацију и вечни статус кво.
ВМРО у шкрипцу
Чињеница је да превремени избори у овом тренутку не одговарају конзервативној опозицији. ВМРО-ДПМНЕ је током последњег изборног циклуса коришћењем националистичке реторике према албанској заједници изгубила фамозни коалициони потенцијал. Без представника Албанаца немогуће је замислити стабилну коалициону владу. Осим бројних ровова које је прокопала кроз друштво, ВМРО више није јединствена ни изнутра. Немали је број аналитичара - па чак и бивших партијских оснивача и функционера - који овој странци у случају ванредних избора предвиђају фијаско. Да ли та претња можда ипак може да помери ВРМО са мртве тачке и мотивише их да подрже уставне промене? - Не - каже за ДW један извор из странке.
- ВМРО-ДПМНЕ ће остати на истој линији до краја. Заправо, на овај начин се Заеву и не оставља други избор осим ванредних избора. Такво стање може да се промени само неким чудом. А чуда се не дешавају - додаје саговорник.
Док Заев у теорији има две, а у пракси само једну опцију, у Грчкој неће предузимати ништа док македонска драма не добије епилог. Званична Атина је спремна да ратификује споразум само уколико Македонија начини одговарајуће уставне измене. Без њих договор је, што се тиче Грчке, пропао. А онда нема ништа ни од брзог пријема у НАТО ни од почетка преговора са ЕУ.
Лидер српских радикала представио план за Косово у Народној скупштини РС. Погледајте ОВДЕ.
Извор: Дојче веле