Мало скретање с пута
Амбасадор је рекао да се налази недалеко од места на ком је, како је рекао, залутали пројектил западне алијансе усмртио троје недужних цивила (болница 'Драгиша Мишовић', прим. ур.).
- Изражавам саучешће породицама погинулих у ратовима из деведесетих, укључујући и оне који су страдали у ваздушним нападима НАТО снага 1999. Данас стојимо близу места на којем је залутала НАТО бомба угасила три недужна живота. У балканским ратовима деведесетих година хиљаде невиних цивила погинуле су у безумном ратном насиљу...
Тих деведесетих владе САД и Србије нашле су се на супротним странама, али то је део заједничке историје. На тај период гледамо само као на тренутно скретање са дугогодишњег пута савезништва и пријатељства међу нашим државама - рекао је Скот, који је са помоћником градоначелника Београда Андрејом Младеновићем положио венац на споменик америчкој докторки Розали Слотер Мортон, која је помагала Србији у Првом светском рату.
Ово је, иначе, прво јавно признање неког америчког званичника или дипломате на функцији још од 1999. године да је Запад чинио злочине над недужним народом у нашој земљи. Ипак, ово признање и извињење стижу тек 19 година од стравичног злочина у коме је страдало 2.500 цивила, од којих је чак 79 деце.
Зоран Миленковић, отац петнаестогодишње Сање Миленковић, која је 30. маја 1999. године страдала од НАТО бомби на мосту у Варварину, каже да су 'џаба сва извињења' јер децу нико не може да нам врати.
- Можда је тај Скот данас схватио, после 19 година, да су у Србији страдале невине жртве и можда сад стварно хоће да покаже неку пажњу, али ми од његовог извињења немамо ништа. Време не можемо да вратимо, као ни нашу децу, ни моју Сању. Нису то биле залутале бомбе, јасно су они желели да буде што више жртава.
Прво су гађали циљеве ноћу, а како је време одмицало, почела су дневна гађања. Видели су да се на мосту у Варварину скупља доста људи и зато су га гађали. Желели су цивилне жртве због својих политичких циљева да би што пре договорили Кумановски споразум и ушли на Косово, истерали нашу војску и полицију... Хвала Скоту на саучешћу, али моју Сању то не може да врати - јасан је Миленковић.
Покајте се искрено
Сличног става је и каријерни дипломата Зоран Миливојевић, који каже да Америка треба истински да се покаје, а не да се Скот извињава за појединачне жртве.
- Треба да се покају на један коректан политички начин јер су много зла нанели нашем народу без икаквог разлога, а не да се извињавају за појединачне жртве! Је л' то амбасадор Скот хоће да каже да су 2.000 страдалих у бомбардовању у ствари жртве залуталих НАТО бомби?
Јесу ли то и Милица Ракић (3) из Батајнице и Сања Миленковић (15) из Варварина? Зашто су опште бомбардовали Србију?!" Скотово извињење је неубедљиво и не може да оправда жртве НАТО бомбардовања. Довољно су нам већ говорили да смо сви били само колатерална штета - одсечан је Миливојевић.
Столтенберг изјављивао саучешће
Генерални секретар НАТО пакта Јенс Столтенберг пре три године је, током боравка у Београду, изразио саучешће жртвама агресије из 1999.
- Овде у Београду сам изнео најдубље жаљење због губитака невиних живота и изјавио саучешће свима који су изгубили некога у том периоду. То је снажна порука и од мене и од НАТО свима који ће, тога сам свестан, наставити да живе са сећањима, са болом због људи страдалих током ваздушне кампање те године - изјавио је тада Столтенберг.
НАТО агресија на Србију
Чињенице
* 2.500 грађана убијено, од којих 79 деце
* 12.500 људи рањено
* Срушено 65 мостова
* Током 11 недеља испаљено 50.000 пројектила
* Коришћене су графитне и касетне бомбе и забрањена муниција са осиромашеним уранијумом
* Разорени су мостови, путеви, пруге, фабрике, школе, вртићи, домови здравља, болнице, споменици културе, медијске куће...
* Српска власт проценила је материјалну штету на око 100 милијарди долара.
Кина улази у Сирију и претвара је у стратешку територију! Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Информер