Сматра се да је Света Петка женски празник, па се овој светици обраћају жене свих вера и нација. Према народним обичајима, данас жене не би требало да месе, кувају, шију, перу веш или раде било који посао у кући како не би навукле гнев светитељке и да им током године не би трнуле руке.
Младе девојке треба да беру цвеће и њиме украсе свој дом како би у њима целе године владала слога и мир, док се девојчицама облаче нове хаљинице како би их у наредној години пратила срећа. Девојке би требало да поједу парче славског колача и да сачувају мрвице, па ће те ноћи у сну видети своју судбину и будућег мужа.
Уобичајено је да се на Свету Петку, 27. октобра, оде у цркву Ружица на Калемегдану где се покрај капеле Свете Петке узима чудотворна вода за коју се верује да лечи многе болести, а нарочито проблеме са видом.
Света Петка је рођена у граду Епивату, код Калитракије у Малој Азији крајем 10. века, потицала је из имућне и побожне породице, а према неким изворима пореклом је Српкиња. Замонашила се после смрти родитеља у цркви Свете Софије у Цариграду, а после тога је провела године у пустињи у посту, молитви и усамљеничком животу. према предању, у сну јој се јавио анђео и упутио је у отаџбину да шири веру Христову.
Њене мошти су преношене много пута, а на молбу кнегиње Милице, почивале су и у Београду. Данас се у капели Свете Петке налази само њен мали прст.
Погледајте ОВДЕ шта је син Ратка Младића, Дарко, поручио у руској Думи.
Извор: Телеграф, Информер