Гојковићева је рекла да изјаву посланика немачког Бундестага Петера Бајера да Србија треба \"де јуре\" да призна суверену државу Републику Косово, јер у супротном неће ући у ЕУ\" треба озбиљно схватити, јер је Немачка можда и најважнија чланица ЕУ.
- Ипак, има много земаља које не деле мишљење Немачке, Шпанија напушта сваки скуп на коме се налази (Косово) са или без звездице, то је скуп равноправних чланица и пет држава неће гласати за тако нешто. Србија неће за парче шаргарепе да размишља о томе да призна независност дела своје територије - рекла је Гојковићева.
Према њеним речима, важно је питање и зашто се стално врши притисак на Србију да води дијалог, ако је све решено, али да је позитивно и то што САД, први пут у новијој историји, имају "један избалансиранији став".
- Њихови званичници када дођу у Србију кажу да мора да се разговара и да се нађе компромис између Београда и Приштине, значи није виша ситуација црно-бела - рекла је Маја Гојковић.
Поводом изјаве амбасадора САД у Србији Кајла Скота у Влади Србије да је Косово независна држава, рекла да није проблематична та његова изјава, већ реакција на њу. Како је рекла, потпредседница Владе Зорана Михајловић "стајала је тамо и није реаговала".
- Она је требало да реагује, да стане за микрофон и да му одговори, као што је урадила касније премијерка Ана Брнабић. Мислим да није примерено да не одговорите на вређање амбасадора САД у сред Владе ваше земље, а не да стојите ко икебана - наводи Гојковићева, и додаје да министарки не замера ништа, али да има право да изнесе свој став.
На питање да ли ће бити одржана седница парламента на којој ће се говорити о КиМ, рекла је да ће седница бити одржана када се наставе преговори и када буде постојала \"нека платформа и агенда\".
- Морамо да сачекамо да се у Савет безбедности УН врати питање КиМ, да се настави дијалог, да би парламет имао о чему да расправља - рекла је председница српске скупштине.
Она је оценила да би се сада таква седница свела на вређање и свађу, те да опозиција као једино решење нуди статус кво без компромиса.
- Њима се изгледа допада проглашење квази државе (Косово), нама не - рекла је Маја Гојковић.
Када је у питању атмосфера у скупштини, она је рекла да су посланици опозиционог Савеза за Србију први кренули с политиком вређања, подсетила да је изречено 32 опомене за посланике опозиције и две за посланике власти.
- Те две није мало, први пут у историји вишепартијског система, ја сам изрекла казну за шефа посланичке групе владајуће већине за Александра Мартиновића, а на пример није било казне за посланике Двери када су ушли у мој кабинет, вређали ме и ударили на крају - рекла је Гојковићева.
Додала је да некада мора да се опрости казна, да се \"смири ситуација, да се седница парламента одржи\".
Упитана да ли има истине у спекулацијама да ће се наћи на месту министра културе, рекла је да у томе нема никакве истине, те да та прича у медјима прелази границу доброг укуса.
Да ли Србија мора да ради све што Немачка и САД кажу, погледајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг