Блиски пријатељ Кашогија каже да је новинар истраживао саудијско коришћење хемијског оружја пре своје смрти. Према анонимним изворима из “Сандеј експреса”, Владино седиште за комуникације пресрело је разговор Краљевске обавештајне службе и открило наређења "члана краљевског круга" да отму новинара и врате га у Саудијску Арабију.
Извор је такође јавио да наредбе нису директно долазиле од престолонаследника Мухамеда бин Салмана и да га ни на који начин не обухватају. Упркос наређењу да отму и врате Кашогија у Саудијску Арабију, наредбе нису забраниле даље поступке ако се испостави да се новинар паказао као "проблематичан".
Обавештајни извор је цитиран од стране “Сандеј експреса”:
- Првобитно смо били свесни да је нешто било у првој седмици септембра, три недеље пре него што је г. Кашоги ушао у конзулат 2. октобра, иако је било потребно више времена за појављивање других детаља. Ови детаљи укључују примарне налоге за хапшење г. Кашогија и враћање у Саудијску Арабију на испитивање. Међутим, врата су изгледа била отворена за алтернативне приступе за оно што се сматрало великим проблемом. Знамо да су наредбе дошле од члана краљевског круга, али немају директне информације које би их повезале са престолонаследником Мухамедом бин Салманом. Да ли то значи да он није изворни налогодавац не можемо рећи.
Према анонимним изворима, МИ6 је упозорио своје саудијске колеге да прекину мисију.
- Првог октобра смо постали свесни кретања групе која је укључивала чланове Ријасат Ал-Истикбарат Ал-Амах (ГИД) у Истанбул, и било је прилично јасно шта је њихов циљ. Кроз канале упозорили смо да то није добра идеја. Каснији догађаји показују да је наше упозорење игнорисано.
“Сандеј експрес” је такође питао зашто америчка обавештајна служба није упозорена, извор је одговорио:
- Одлучено је тако да смо учинили оно што смо могли.
У изјави се наводи и Том Вилсон, истраживач “Друштва Хенри Џексон”, који је проучио прошлост Џамала Кашогија.
- Збуњујућа слика која је створена од Џамала Кашогија покрива више него што открива. Као инсајдер саудијског режима, Кашоги је такође био близак бившем шефу обавештајне службе. Био је исламиста, члан Муслиманског братства и неко ко се спријатељио са Осамом Бин Ладеном и био је симпатизер његовог џихада у Авганистану. Све ове везе су сакривене једноставним наративом да је Џамал Кашоги био само прогресиван новинар који се бори за слободу. Није вероватно да је убијен једноставно због тога што је критиковао режим. Истина је много компликованија.
Дана 28. октобра Би-Би-Си је емитовао интервју са Галип Далајем, пријатељем Кашогија. Према његовим речима, упознао је Џамала недељу дана пре његовог нестанка и појавио се "несрећан" и "забринут".
Након мало "подстицаја", Кашоги је признао да има доказ да је "Саудијска Арабија користила хемијско оружје у Јемену. Рекао је да се нада да ће добити доказе”.
- Све што могу да вам кажем је следеће што сам чуо, нестао је - завршио је Галип.
Ако је Далајева изјава тачна, изјава Кашогија можда је била један од кључних разлога за одлуку Ријада да га елиминишу.
У међувремену, Салах бин Џамал Кашоги, најстарији син новинара напустио је Саудијску Арабију. Раније није могао да оде јер је његов пасош Краљевство суспендовало неколико месеци раније.
Убиство Кашогија је само врх леденог брега. Погледајте ОВДЕ кога је саудијски режим још убио.
Извор: Сандеј експрес