За разлику од хепатитиса Б, за овај вирус не постоји вакцина, али како тврде надлежни, нико од оних који су обољење зарадили у болници није задржан на лечењу. У утврђивање узрока заразе укључена је Комисија за интрахоспиталне инфекције, Институт за јавно здравље у Нишу и Институт за јавно здравље Батут али од 27. јуна, када је регистрован први случај обољевања, до данас није установљено како је до ширења вируса дошло. Горан Станојевић, заменик председника Комисије за интрахоспиталне инфекције саопштио је да разлога за забринутост нема јер је епидемија под контролом.
- Од последњег случаја оболевања прошло је више од месец дана, па са високим степеном сигурности можемо да кажемо да је епидемија при крају. Морам да истакнем, са аспекта струке, када се ради о хемодијализи, светски подаци су да је ризик од обољевања од крвно преносивих инфекција до десет одсто. Ако се узме у обзир да се овде дијализира 275 људи, крећемо се испод тог просека. Могућност оболевања од ове врсте зараза предочава се пацијентима пре почетка поступка хемодијализе што они својим потписом потврђују - каже Станојевић и додаје да су од тренутка проглашавања епидемије предузете све мере које закон предвиђа за овакве ситуације.
Он је нагласио да је до избијања заразе дошло у простору у старој згради Клиничког центра.
- У новом Клиничком центру свакодневно се обављају дијализе и тамо нема ниједног оболелог - рекао је Станојевић.
Бранка Митић, директорка Клинике за нефрологију и хемодијализу казала је да се на утврђивању извора инфекције интензивно ради.
- Извршили смо контролу апарата, медицинских сестара, лекара, свих укључених у дијализу и за сада не можемо да кажемо да је било неких пропуста. За дијализне центре то је нешто уобичајено. Познато је да је десетак посто пацијената позивитно и на хепатитис Ц и Б, али за Б постоји вакцина. Морамо да штитимо пацијенте и сами себе због чега их пре него што крену са програмом дијализе информишемо како да се припреме за тај поступак али их упозоравамо и на могућност заразе. То се дешава, ми смо једну велику епидемију имали 2012. године када смо имали 60 заражених пацијената - објаснила је директорка.
Истакла је да је најважније да нико од заражених није озбиљно оболео.
- Неки од пацијената нису имали никакве симптоме већ само смо констатовали присуство вируса на основу повећане трансаминазе. Чим смо добили први позитиван резултат на вирус, затворили смо салу за хемодијализу у којој је дошло до заразе, за негативне пацијенте, и издвојили оне са вирусом од осталих. С обзиром на то да инкубациони период за хепатит Ц може да траје од три па до девет месеци, радићемо чешће контроле - рекла је Митић.
Руководство Клиничког центра најавило је да ће након овог случаја повећати број особља и проширити простор за потребе пацијената на хемодијализи.
Митрополит Црногорско-приморски Амфилохије писао црногорском премијеру. Погледајте ОВДЕ шта му је поручио.
Извор: Телеграф