Руско Министарство обране је саопштило да је током састанка у Москви генерал Шојгу с генералом Хафтаром размотрио сигурносна питања о Блиском истоку и северу Африке, те да су руски и либијски војни врх разговарали о борби против међународног тероризма и решавању кризе у Либији.
Током последњих неколико година генерал Хафтар је више пута посетио Москву, где се састао са челницима руског Министарства обране и Министарства спољних послова, као и руским обавештајцима.
Прошле године генерал Хафтар је посетио и носач авиона "Адмирал Кузњецов", који је тада био на челу Средоземне флоте руске морнарице, а током видео конференције с генералом Шојгуом је тада разговарао о борби против терориста на Блиском истоку. Осим тога, добио је руску помоћ у облику лекова и медицинске опреме за пружање прве помоћи за либијске војнике и цивиле.
Након најновијег ненајављеног састанка у Москви, извори блиски руском Министарству обране су наводно потврдили присутност руске војске у Либији, као што су раније известили британски медији, када су навели да се у Либију пребацују елитне амфибијске јединице руске војске.
Вест је објавила агенција РБК, која уз Нову Газету, Ведомости, Ехо Москве и још неке мање агенције и медије спада у групу прозападних либералних медија, па ову информацију треба узети с резервом.
Наиме, како пише РБК, извор близак руском Министарству обране је изјавио "како су руске елитне јединице, чије је пребацивање у Либију започело посљедњих месеци, послане у источну Либију у подручја и градове под контролом војске генерала Хафтара".
- Извор близак властима Либије је потврдио руску војну активност у регији. Као што је наведено, руска војска је у савезу са снагама генерала Хафтара, а присутност Русије је повезана с пословима у нафтном и гасном сектору - преноси РБК.
Тренутно у Либији постоје две владе и неколико војски, од којих се једино Либијска Народна Армија, уз подршку бригаде из Зинтана и Гадафијевих лојалиста, бори против исламистичких скупина с упориштима у Триполију и Мисрати.
Хафтарова армија је неформално под заповедништвом владе у граду Тобруку на истоку земље, где је смештен парламент изабран од стране народа. На западу земље, у главном граду Триполију, постоји Влада националног консензуса на челу с Фајезом Ал-Сарајем, која је формирана уз потпору Европске уније и Уједињених нација, али нема никакву моћ да утиче на исламистичке милиције које господаре Триполијем и неким подручјима Либије.
Источна влада из Тобрука делује независно од Триполија, сарађујући с Либијском Народном Армијом под заповједништвом генерала Хафтара, који рат против исламиста успешно води од 2014. до данас.
Русија је у више наврата показала интерес за пружање помоћи Хафтару, али у Москви не доносе исхитрене одлуке, јер генерал Хафтар преговара и с Паризом, чије су специјалне снаге, као и италијанске, такође присутне на слободној територији под његовим надзором.
Шта је тачно била тема овог најновијег састанка, није саопштено.
Колико авиона Путин држи у Сирији сазнајте ОВДЕ.
Извор: Информер