Адвокати ће се борити свим расположивим средствима да не буду обухваћени Законом у услугама, који је ушао у скупштинску процедуру, па чак и по цену да поново ступе у штрајк, као 2014. године.
- Увек смо спремни за штрајк, али се надамо да до тога неће доћи и да ће се наћи мирно решење. И даље постоји одлука, донета после склапања споразума са Министарством правде 2015, да се иде у штрајк ако споразум буде прекршен - каже Виктор Гостиљац, председник Адвокатске коморе Србије.
Браниоци су пре два дана затражили од Министарства трговине и Владе да повуку из процедуре Предлог закона о услугама, или да из њега искључи адвокатску браншу. Како су навели, адвокатура мора остати делатност пружања правне помоћи грађанима, као што дефинише Устав. АКС је указала и да се закон нашао у парламенту без претходне јавне расправе и прибављања мишљења Министарства правде. А према споразуму са адвокатима о окончању протеста, договорено је да ће њихов положај бити регулисан искључиво Законом о адвокатури, и да ће браниоци активно учествовати у изради прописа који се на њих односе. Уколико би адвокатура остала у Закону о услугама, урушио би се постојећи систем, као и материјални положај 80 одсто бранилаца, тврди Гостиљац. Тада би се отворило тржиште за стране адвокатске канцеларије, које би прогутале домаће мале.
- То је опасна ствар и не можемо да је дозволимо. По нашем статуту, кодексу и Закону о адвокатури, рекламирање је забрањено. Циљ је да бранилац стиче клијенте на основу знања, а не новца који има. Ако бисмо били услуга, а не служба правне помоћи, морали бисмо да дозволимо рекламирање - додаје Гостиљац.
Југослав Тинтор, председник Адвокатске коморе Београда, додаје да би тиме били угрожени и грађани:
- Закон о услугама предвиђа инспекцијски надзор тржишних инспректора. Они би тада имали увид у податке о клијентима, чиме би била угрожена професионална тајна и право на поверљивост података. Клијенте, између осталог, заступамо и у споровима против државе. Како такав клијент може да верује свом браниоцу, ако зна да ће држава имати увид у његов предмет?!
Тинтор истиче и да би, уместо да буду под ингеренцијом Министарства правде, браниоци били под ингеренцијом Министарства трговине и туризма.
Четворомесечни протест
Велики протест адвоката избио је у септембру 2014. и трајао до друге половине јануара 2015. Тада су тражили измене Закона о нотарима и измене прописа из области пореске политике, са циљем да свако плати порез сразмерно добити коју остварује.
Косовске безбедносне снаге кренуле на север Косова. Погледајте ОВДЕ.
Извор: Вечерње новости