Пре гласања, избору ветерана Прокопчука противиле су се САД, Велика Британија и друге европске земље због његових блиских односа са Кремљом. Бела кућа и савезници лобирали су против руског кандидата за шефа међународне полицијске организације.
Ко је Прокопчук?
Педесетседмогодишњи генерал-мајор говори енглески, немачки, француски, италијански и пољски језик, а добитник је више полицијских и државних награда. Студије, које нису одавале да би се могао посветити полицијском послу, завршио је у Кијеву: дипломирао је романистику и германистику.
Томе је придодао Руску националну пореску академију, али тек 2000. године. Дотад је радио у низу безбедносних агенција које су се бавиле и борбом против корупције. Руски председник Путин дао му је 2003. године чин генерал-мајора. То се тумачи једном реченицом: Учесник војних операција.
Прокопчук је актуелни потпредседник Интерпола за Европу од 2016. године, а ту функцију ће да настави да обавља и након јучерашње Генералне скупштине.
- Тежиште његовог рада, као и до сада, биће на јачању позиција Интерпола у међународној полицијској заједници и повећању ефикасности активности ове организације - рекла је Ирина Волк, портпаролка руског Министарства унутрашњих послова.
Путинов човек
Критичари Кремља за Прокопчука су рекли да је близак председнику Русије Владимиру Путину, и први је Рус који је заузео тако високу функцију у Интерполу од уласка Русије у ту организацију. Он је и на челу Националног централног бироа Интерпола, а пре тога је остварио успешну каријеру у руском Министарству унутрашњих послова, где је руководио у више управа, које су се углавном бавиле међународном полицијском сарадњом и борбом против привредног и пореског криминала.
У наведеном је раздобљу, дакле 90-их, Русија војно интервенисала у Чеченији. Од 2003. године Прокопчук је у МУП-у и опет на пословима борбе против привредног и пореског криминала. То је посао због којег се у Русији лако губи глава, али и посао чију успешност одређује политика.
Те је године почео прогон тада најбогатијег Руса Михаила Ходорковског, власника у међувремену уништене нафтне компаније Јукос. Нигде не постоје подаци да ли је Прокопчук био укључен у ту операцију.
Прокопчук је, како наводе британски службеници, у руском Министарству унутарашњих послова био задужен за смишљање оптужница против руских дисидената које су затим слане у Интерпол. И биле стављене у категорију “црвене потернице”, што одговара међународном налогу за хапшење.
Према писању "Вашингтон поста", Прокопчукова кандидатура држана је у тајности до последњег момента, када је, како се претпоставља, Кремљ био сигуран да је обезбедио довољно гласова за његову победу.
Могући избор Прокопчука изазвао је негативне реакције у међународној јавности јер је сасвим јасно да ће Путин тако добити своју марионету на челу важног међународног тела. Кремљ би његовим избором имао директан увид у низ информација и битно би лакше могао да дође до података о дисидентима којих се жели дочепати.
Реакција Кремља
Портпарол Кремља Дмитриј Песков изразио је жаљење што руски генерал Александар Прокопчук није изабран за шефа Интерпола и истакао да постоји много навода о томе да је притисак да се то не догоди био поприлично снажан.
- Искрено говорец́и, не располажем информацијом како је гласање протекло. Међутим, гласање је гласање, одржано је и нису ми познати фактори који би могли да утичу на њихову легитимност - рекао је Песков.
Он је изразио жаљење што руски кандидат није изабран и додао да је очигледно да је притисак читавог низа земаља да се то не догоди био поприлично снажан.
Портпарол Кремља је навео и да нема разлога зашто се Москва не би сложила са избором јужнокорејског представника Ким Џонг Јанга за шефа Интерпола.
Помогао Србији?
Посебну помоћ у постизању позитивног исхода на страни Србије у јучерашњем гласању за пријем такозваног Косова у ту организацију, имао је Прокопчук који има велики утицај у организацији. Прокопчукови аргументи ишли су у корист Србије, а позитиван утицај био би још већи да је бивши службеник руског Министарства унутрашњих послова изабран за генералног секретара.
Прочитајте ОВДЕ какав је то скандалозна потез македонских власти а тиче се Бујановца.
Извор: Блиц/Ало