Поступак провере одвија се у неколико етапа. Прва се одвија пре путовања, тако што ће путници путем онлајн апликације унети фотографије пасоша, визе и потврде да имају довољно новца за боравак у ЕУ. Потом ће преко веб-камере одговарати на питања "аватара", компјутерски генерисаног граничног полицајца.
- "Аватар" ће бити персонализован за сваког путника - компјутерски гранични полицајац биће истог пола као и путник, говориће његовим језиком, а такође ће и визуелно одражавати путниково етничко порекло. Пример питања је следећи: "Што имате у торби?", "Ако сада отворите кофер, хоће ли садржај потврдити оно што сте ми управо рекли?"
У фокусу ће бити и изрази лица које путник прави, попут малих промена на лицу односно микропокрети. Анализа покрета лица, наиме, који су често неувежбаном оку невидљиви, подручје је којим се десетинама година баве научници, тврдећи да баш ти мали покрети лица одају да ли неко говори истину или лаже.
Након упоређивања покрета лица и одговора, као и анализе добијених резултата, путник се смешта у једну од две категорије - нискоризичну или високоризичну. У тој фази путници добијају и информације о њиховим правима и процедурама те упозорење о илегалним активностима.
Крећу протести Срба на Косову. Погледајте ОВДЕ.
Извор: vecernji. hr, avaz. ba, Информер