„У складу са тим пројектом одрађена је фаза припремног теоретског истраживања. Ова истраживања су показала да ће у блиској будућности бити јако тешко реализовати такав задатак. Дакле, ова тема је одложена на неодређено време“- истакао је саговорник.
Пре две године, генерални директор Фонда перспективних истраживања (ФПИ) Андреј Григоријев је изјавио да ова установа ради на конструисању „реактивне снајперске муниције са навођеним зрном“.Следеће, 2017.године, огласио се и први човек кластера „Вооружение“ која се налази у оквиру државне корпорације „Ростех“. Сергеј Абрамов је истакао да на овом пројекту навођеног метка заједно раде лабораторије ФПИ и ЦНИИТОЧМАШ. По речима Абрамова експериментална муниција је светло дана требала да угледа почетком наредне деценије (од 2020.године).
Нешто више о навођеној муницији
Група руских научника сматра, да руски војник будућности у својој опреми мора да има управљиву „паметну“ муницију. Она ће обезбедити такве резултате, које је апсолутно немогуће постићи са стандардним типовима муниције. Велики број људи мисли да ће ова муниција имати сличан облик као данашња. Они полазе од претпоставке да ће се „перспективни метак“ добити неком врстом технолошког унапређења стандардне муниције. По свему судећи радиће се о метку повећаног домета. Поседовао би минијатурни погонски систем, који би метку обезбедио да задржи кинетичку енергију током свог кретања, што би му омогућило да не одступа од своје задате путање. Он ви се том приликом на циљ наводио помоћу ласерског снопа, где би сензори били направљени помоћу нанотехнологије. Оваква муниција би своју прву примену имала у снајперским тимовима.
Муниција повећаног домета ће у великој мери упростити припрему гађања, каква нам је данас позната. Она ће и у снајперском пару, довести до измене приоритета у улогама. Наиме, у први план ће уместо стрелца да избије његов коректор. Онће у својим рукама имати ласерски озрачивач циља који је сво време фокусиран на мету. Са друге стране, војник на формацијском месту стрелца, имаће прост задатак да репетира оружје, и испали ласерски навођени метак у правцу задате мете.
Дакле, успешност гађања ће искључиво зависити од коректора ватре. Усвајање овакве муниције радикално ће упростити и саму обуку ових тимова. Према речима војних стручњака, први образци овакве муниције се очекују у наредних 15-20 година.
И америчка DARPA ради на сличном пројекту
Развој самонавођеног реактивног метка није само идеја која се везује за Русе. Пре четири године америчка агенција DARPA је саоштила да је развила и испитала самонавођену муницију. Ова муниција се испаљује из стрељачког наоружања.За сада није познато до ког степена развоја перспективне муниције су дошли Американци. Као што видимо руски војно-индустрисјки комплекс није тренутно заинтересован за наставак реализације овог пројекта.
Ако Шиптари упадну са војском на север Косова, Запад ће одбрусити Србији. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: bog-rata.com