Документација која је могла да открије где је завршио део новца који је режим Слободана Милошевића деведесетих изнео на Кипар мистериозно је нестала током полицијске акције „Сабља“, спроведене након убиства премијера Зорана Ђинђића 2003. године.
Афера „кипарске паре“ је иначе тешка најмање 3,5 милијарди тадашњих немачких марака.
Упад у кућу
Наиме, Велимир Илић, којег је Влада Србије 2001. именовала за шефа тима за расветљавање ове афере, каже да је 2003. остао без поменуте документације о Кипру, и то када су му упали у кућу и украли торбу с папирима.
- Узета ми је сва документација која се односи на овај случај. У време „Сабље“ умало нисам настрадао и платио главом. Упали су ми у кућу и узели све торбе а разноразним папирима, али и фотографије, разговоре... Међу њима су биле и неке копије документације коју су нам дали на Кипру у вези са пребацивањем 3,5 милијарди тадашњих марака. Ништа немам. Тад су ми похапсили и неке по фамилији - каже Илић и додаје да су му тада, поред поверљивих докумената, однете чак и породичне фотографије.
Илић, који је и лидер Нове Србије, каже да је неколико година касније, када је постао министар у Влади, тражио од МУП објашњење шта је са стварима из његове куће. Одговор, међутим, никад није добио.
- Кад сам постао министар, тражио сам од МУП да ми објасне шта се дешава с мојим стварима. Нико није могао то да ми каже. И никад ми ништа није враћено, ни та документација, ни фотографије - прича Илић.
Државне тајне
Бивши оперативац ДБ Божо Спасић каже да је део документације који се односио на изношење новца на Кипар био државна тајна:
- Део те документације је био државна тајна, део строго поверљив, а део са ознаком интерно и таква документација није смела да се износи из Владе. Ако је неко узео ту документацију, ваљало би да се направи нека реконструкција. Сваки тај званични документ има и примерак за архиву. Питање је и да ли је полиција преузела неке радње у вези са тим случајем када је из Илићеве куће однесена документација - истиче Спасић.
Подсетимо, како смо јуче писали, афера „кипарске паре“ и дан-данас није разрешена, па се тако и даље не зна где је завршио новац који је током санкција деведесетих изнет из земље. Да мистерија буде још већа, већина кључних актера ове афере су, како је испричао Илић, завршили живот под сумњивим околностима.
Илић је рекао да су од кључних људи остали само он и Млађан Динкић.
Чињенице
- Полицијска акција „Сабља“ уведена је непосредно након убиства премијера Ђинђића
- Трајала је од 12. марта 2003. до 22. априла 2003.
- Током деведесетих политички врх је износио државни новац на Кипар
- Демократска власт је покушавала да нађе тај новац, али им није пошло за руком
- Ни данас се не зна код кога је завршио тај државни новац
Прочитајте ОВДЕ све о бурној свађи у студију и поводом чега.
Извор: Курир