Међутим, фасада некадашње либералне земље чуда ове године битно се окрунила. Долина, која је некада деловала тако наивно, 2018. доживљавала је један морални земљотрес за другим - од секс-скандала, преко цурења података, па све до контроверзних пројеката наоружавања. А све је почело још почетком године: након што је покрет “#метоо” уздрмао холивудску елиту, велики број жена из технолошке бранше такође се осмелило да обелодани своја искуства: на површину су испливали непрестано сексуално узнемиравање, непријатељски став према женама и озбиљне оптужбе због секусалног злостављања.
Када је обелодањено да су технолошке компаније организовале разуздане журке са секси-девојкама из агенција за пословну пратњу, а књига новинарке Емили Чанг открила да неки од највећих иноватора у Гуглу и Уберу редовно приређују сексуалне оргије, постало је јасно да дигитална револуција није превазишла сексизам.
Новац или морал?
Ситуација није ништа боља ни када су у питању други принципи. Док је у другим браншама сарадња с војском и диктатурама део прљаве свакодневице, многе међу највећим технолошким компанијама дуго су успешно избегавале такве послове. Ове године ситуација се променила. Чак је и "Гугл", некада познат по слогану: "Не чини зло", ове године шокирао јавност са неколико контроверзних пројеката. У оквиру "Проџект Мавен" продали су америчкој војсци вештачку интелигенцију, која омогућава дроновима да аутоматски детектује објекте, чиме су, индиректно можда допринели и убијању људи.
Пројекат "Драгонфлај" такође изазива гнев: компанија "Гугл" ради на развоју претраживача само за Кину, који обухвата и аутоматску цензуру. После протеста разочараних запослених, који су дуго веровали да компанија ставља вредности испред профита, "Гугл" је одустао од продужавања пројекта "Мавен".
"Мајкрософт", напротив, полаже велике наде у војску. Управо је објављено да је концерн победио на тендеру америчког Пентагона вредном 480 милиона долара за снабдевање војске паметним наочарима "Хололенс", које су заправо развијене за цивилну употребу, а сада ће бити део војног програма ЈЕДИ, који, према речима представника америчке војске, треба да "повећа смртоносна дејства нашег сектора". У отвореном писму, објављеном на сајту "Медиум", запослени су у октобру тражили да концерн повуче пријаву на тендер за уговор с војском у огромној вредности.
- Како да знамо да ли ће производи које развијамо бити коришћени за састављање профила личности, за надзор, или убијање? - питају они.
Председник "Мајкрософта" Бред Смит за викенд је јасно рекао да ће концерн и даље снабдевати војску "технологијом коју развијемо, и то најбољом, без ограничења".
Скандалозни послови
Највећи потрес изазвала је компанија "Фејсбук", барем у Сједињеним Државама. После скандала око америчке изборне кампање 2016. и улоге шпијунске компаније "Кембриџ аналитика", чији је један од оснивача Стив Бенон, концерн је склизнуо у огромну кризу поверења. Марк Закерберг и његов тим морали су да одговоре на низ непријатних питања о томе које податке концерн анализира и како се користе. Између осталог је откривено да више десетина компанија директно могу да "позову" податке милиона корисника, а интерни имејлови показују да се чак размишљало о директној продаји података.
Руски специјалац убијен у Сирији. Погледајте ОВДЕ о коме се ради.
Извор: Блиц