У селу познатом по истоименом манастиру, којег је по предању основао деспот Змај Огњени Вук у другој половини 15. века, чује се само хук ветра, нема дечје граје, ни звука трактора, моторне тестере... Улица празна као да у месту нема живе душе. У 30 кућа остало је исто толико становника, углавном стари и немоћни. Нема продавнице, школе, амбуланте, поште, нема школараца ни омладине, другим речима, село у којем је живот стао. Ушушкан у долини, коју с једне стране красе плантаже воћа и виногради, а са друге фрушкогорске шуме, Гргетег се спрема да утоне у зимски сан.
- У то мало кућа живи по једно, највише двоје остарелих људи. Од половине тренутних житеља, скоро пола њих ће преко зиме отићи код своје деце у градове, па ће се на пролеће вратити - прича Невенка Кунић (81), једна од најстаријих у селу, која је зачас набројала све становнике Гргетега.
- У селу имамо пет момака, којима је време за женидбу, а ниједну девојку, све су отишле за послом и бољим животом.
Невенка је овде дошла 1973, када је у Гргетегу било 130 душа. И око 35 деце разног узраста. Само у три куће је било 13 деце, а данас - ниједног школарца.
- Једино се манастир подмлађује, а село стари и нестаје. Тамо је више од 40 монахиња, а овде тридесетак становника. Кроз наше село само пролазе кад иду у ту светињу, нико се не задржава - говори ова старица.
Гргетег нема ни водовод, мада је мрежа урађена пре неколико година, али вода никако да потече из славина. И поред најава локалне власти да ће решити тај проблем, мештани муку муче са пијаћом и техничком водом.
- Углавном се снабдевамо водом из сопствених бунара, али ове године у њему није било довољно воде. Онда у манастиру точимо воду за пиће - каже Невенка.
Са нама је поделила сећања на давна времена, када је у селу било доста крава, продавало се млеко, гајило воће, цедило вино... Данас су остале само лепе успомене.
- Ноћи тешке и дуге као година. Завучемо се у куће и само чекамо да сване, да видимо је ли комшија устао, да ли је жив. Нисам никад помислила да ће тешко бреме година зауставити живот - са сетом каже Невенка Кунић.
Српске енклаве на Косову су у веома тешкој ситуацији. Више о томе прочитајте ОВДЕ.
Извор: Вечерње новости