Најновије

Руско распоређивање бомбардера у Венецуели послужило је својој намени и изазвало страх у Вашингтону

Кратко распоређивање два руска Тупољева Ту-160 “Блекџек” стратешких бомбадера у Венецуелу прошле недеље био је сензационални догађај. Заиста, показао је растућу моћ руске војске која се повратила током владавине председника Владимира Путина. Блекџек се појавио на сиријском небу више пута, а у последње време, прелетао је и Аљаску. Сада, прешао је Атлантик.

Ту 160 (Фото: mil.ru)

Два нуклеарно спремна бомбадера слетела су у Венецуелу 10. децембра. Ту-160 Блекџек је суперсонички, тешки бомбадер, направљен да удари стратешке мете с нуклеарним и конвенционалним оружјем, дубоко у континентални део циља. Москва је, на неки начин, дала Вашинготну “увид” у свет сутрашњости уколико САД настави да уништава уговоре о контроли оружја и покуша да пребаци глобални стратешки баланс у своју корист.

Да би се осигурали, укидање Споразума о нуклеарном оружању (ИНФ) од стране САД, отворило је врата да Америка развија ракете средњег домета чији је циљ Русија, како с европског дела, тако и из Далеког истока. Путин је рекао да ће Русија одговорити адекватно, ако је Америка изазове.

Вашингтон је свакако добио ову поруку. Секретар државе Мајк Помпео твитовао је: “Руси и Венецуалци би требало ово да виде онако како јесте: две корумпиране владе које скупљају јавни фонд и уништавају слободу док њихов народ пати.” Кремљ је реаговао на ово сматрајући да су Помпеове изјаве “неприхватљиве и веома недипломатске за једног секретара државе”.  Димитри Песков рекао је да САД нема никаквог права да критикује новац који се троши, говорећи да половина новца који се троши на одбрану САД може да нахрани целу Африку.

Руске дневне новине Назависимаја Газета пренеле су да мисија Ту- 160 стратешких бомбардера можда има везе с руским планом да се осигура другорочна војна база Русије на Карибима. Ове новине пишу да је ова тема покренута када је венецуелански председник Николас Мадуро недавно посетио Москву. Занимљиво, два руска стратешка бомбардера имале су десеточасовну вежбу на Карибима, у пратњи с венецуеланским авионима.

Венецуела жели да одржи јаку везу с Русијом. Током Мадурове посете Моксви, потписани су уговори вредни 5 милијарди долара, а тичу се нафтне индустрије и копања руда злата у Венецуели (Венецуела је највећи светски извозник злата).  Руска влада и нафтни гигант Росенфт позајмили су Венецуели 17 милијарди долара од 2006., што је критична жила куцавица за Мадурову владу.

С друге стране, за Москву, овај савез са Венецуелом је важан, будући да су обе не ОПЕК земље (ОПЕК- Организација земаља извозница нафте). На састанку са Мадуром. Путин је имао извештај да САД планирају промену режима у Венецуели и заузет је став да Русија осуђује “било какве терористичке кораке и покушаје да се промени ситуација уз помоћ силе.”
Ово је још једна кап у САД-Русија тензијама. САД омаловажава Русију већ неко време као што су дрон напади на руске базе у Сирији, конфлик изазаван од стране Украјине у Азовском мору, Вашингтонов ултиматум на Споразум о нуклеарном оружању итд. У протеклих 10 дана, САД су појачале војне тензије у Украјини.

Пентагон је ово описао као гест дизајниран да “се поврати посвећеност САД према Украјини и због сигурности европских нација”. Опет, Морнарица САД послала је пројкетиле на Јапанско море близу руске базе на Пацифику, први пут од Хладног рата. За то време, Пентагон припрема још један брод који ће пловити Црним морем код Украјине.

Долазак руских авиона на Каракас сингла је да Русија уме и те како да одговори. Велико питање јесте да ли мисија Блекџек означава промену у руској стратегији? Пре два дана на прес конференцији, Мадуро  је рекао да је његов састанак с Путином “најкориснији састанак у каријери. Ојачали смо процес кооперације између Русије и Венецуеле у војно- технолошкој сфери”.
Руско вођство је пажљиво избегавало ширење погрешне стратегије која би могла да потроши ресурсе као у бившем Совјетском савезу. Путинов приступ јесте да се побољшава застрашујућа сила Русије и да се спречи ерозија стратешког баланса без конфротације са САД, док јача инострану политику. Путин има огроман успех досад у тој стратегији.

Венецуела је ослабила због дубоких економских криза, услед санкција САД. Оно што Русија (и Кина) могу и требало би да ураде јесте да подрже Венецуелу кроз трговину и инвестиције.

Постављање војне базе на Карибима не може бити руски приоритет. Москва је направила паметан потез што је кратко распоредила бомбадере у двориште Америке. И привукла је пажњу Беле куће и ухватила војнике Хладног рата у сопственој игри чачкања мечке, а руско стрпљење је све мање. Бела кућа је известила: “Причали смо с руским званичницима и добили информације да ће се авиони вратити у Русију.



Израел најавио још агресивније нападе, због повлачења Амера. Више о томе читајте ОВДЕ.

Извор: Webtribune.rs

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА