Аутор је успео да склопи мозаик о пореклу свих народа југоисточне Европе и реши сукоб аутохтоне и досељеничке школе о питању порекла српског народа. Показало се да истина није црно-бела већ шарена, али ипак ближа аутохтоној школи о пореклу народа југоисточне Европе. Генетика је доказала генетску сличност свих народа на Балкану. Да је на том простору било масовног досељавања Словена, Бугара и Мађара тада генетска сличност народа југоисточне Европе не би била могућа.
Аутор је посебно обрадио проблем са индоевропским народима и њиховим пореклом. Генетика је открила да северни народи у Индији имају исту главну хаплогрупу као Словени и Персијанци. Тиме су Словени постали веза између Европе и Индије, а не Германи, како се раније мислило.
Дат је преглед популарних теорија као и генетски налази Анатолија Кљосова, његова виђења о пореклу тих народа и његове критике постојећих теорија. Иако се аутор слаже са већим делом његових открића, дао је и критику појединих мишљења Кљосова. Аутор, наиме, не подржава Кљосовљево виђење о пореклу индоевропског језика као ни његову критику Теорије палеолитског континуитета Мариа Алинеиа.
Ова књига обрађује многе теме, почев од генетике и генеалогије па до порекла раса и хронологије праисторијских доба. Књига такође обрађује митско доба старе Грчке, Македоније и Рима и пружа доказ о генетском пореклу тих народа. Анализиране су и популарне теме, као контакти Минојске цивилизације са Северном Америком и проблем са локацијом Хомерове Троје, јер позиција Шлиманове Троје ни мало не одговара Хомеровом опису околине тог града. Такође је дат и кратак преглед историје античких народа на Балкану, као и Келта и Германа и Словена који су својим сеобама утицали на генетику југоисточне Европе.
Да ли су Аргонаути пловили дунавом сазнајте ОВДЕ.
Извор: Правда