Како пише Блумберг, Саиф ал Ислам је овог месеца постао последњи у дугом низу Либијаца који траже подршку Москве, док руски председник Владимир Путин појачава улогу своје државе у Либији.
"Наш став је да нико не треба да буде изолован и искључен из конструктивне политичке улоге. Саиф ал Ислам има подршку одређених племена у Либији и сви они би требало да буду део свеопштег политичког процеса", рекао је заменик руског шефа дипломатије Михаил Богданов.
Уз САД прилично одсутну у Либији, Кремљ покушава да постане главни делилац моћи у тој држави која је остала подељена и без вође, откако је Гадафи збачен и убијен 2011. године. Русији помажу и амерички планови о повлачењу војске из Сирије.
Русија је прошле године променила своју стратегију у Либији: прво је у потпуности подржавала Калифу Хафтара, лидера Либијске националне армије који контролише већи део територије на истоку, а сада се све више отвара дијалозима са свим ривалним центрима моћи у овој земљи.
Осим што је Хафтара често угошћавао Кремљ, премијер владе националног савета Фајез ал Сараџ, иначе Хафтаров ривал, такође је са својим савезницима често виђан у Москви.
Та стратегија смешта Кремљ у позицију да оствари више добробити него иједна спољна сила која подржава једну или другу страну. Богданов, који је и Путинов изасланик за Блсики исток то и потврђује: "Ми их све подржавамо".
За Путина, који је љутито осудио војну кампању предвођену НАТО-ом која је збацила Гадафија након четири деценије владавине и назвао је "крсташким ратом", враћање Русије као кључног играча у Либији након његове успешне интервенције у Сирији ојачало би значај његове земље науштрб САД.
Такође он тиме отвара пут за уговоре о обнови у вредности од неколико милијарди долара, могућ удео у највец́им афричким нафтним ресурсима и могућу нову поморску базу на Медитерану. "Запад је учинио све што је могао да увуче ову земљу у хаос. Сада све стране у конфликту верују Москви", рекао је Алекандер Динкин, шеф Института за светску економију и међународне односе, државне истраживачке групе која саветује Кремљ.
Стратегија Кремља се, чини се, исплаћује. Русија је у новим преговорима са Либијом о изградњи брзе пруге од Бенгазија до Сирта, по уговору вредном 2,2 милијарде евра, који је суспендован након пада Гадафија. Руске фабрике оружја поново остварују добитке од трговине са Либијом. Такође, Либија купује и милион тона руске пшенице за око 600 милиона евра.
У току су и преговори са либијском нафтном компанијом о поновном покретању пројеката из Гадафијеве ере. Руски "Росњефт" се сложио да улаже у истраживање и производњу нафтних производа у Либији и да купује сирову нафту. Потписан је уговор са Националном нафтном корпорацијом, која има седиште у Триполију и под Сараџевом је контролом, упркос везама Калифа Хафтара и Москве, јер је она једина која може да потписује уговоре са страним државама и компанијама.
Прочитајте ОВДЕ како је то због Трампа пукао савез Путин Ердоган.
Извор: Курир/Блумберг