"Нико не може да каже - решићемо Косово и Метохију идуће године, бар нико од озбиљних политичара и код нас и у свету. Што се мене тиче, ја бих волео да већ сутра имамо договор и решење, али то није реално, много још коцкица треба да се склопи", рекао је Дачић у разговору за нови "Недељник", упитан да ли очекује да се у наредној години реши питање Косова.
Дачић је, према изводима из интервјуа које је "Недељник" доставио Танјугу, указао да су европски преговарачи већ извесно време по страни - они ће имати изборе у мају, а после тога још неколико месеци че проћи док направе Комисију и изаберу наследника Федерике Могерини.
"Сједињене Државе желе да попуне тај вакуум и то је добро за цео процес, јер ми не желимо да се губи време. Зато и охрабрује писмо Доналда Трампа председнику Вучићу као добар знак да је и Америци стало да се дијалог настави, да се не изгуби тај замајац, као што се много пута дешавало у последњих пет-шест година, увек заслугом Приштине", рекао је сеф српске дипломатије.
Он је истакао да би, по његовом мишљењу, било корисно да се, уз САД, у процес укључе и друге велике земље, попут Русије и Кине, јер би то обезбедило широке међународне гаранције за све што буде договорено.
"То би значило пун међународни легитимитет за све што буде договорено око Косова и Метохије, а пре свега осигурало би да договор буде дугог века, што је Србији и те како у интересу", додао је он.
Дачић је указао да идеја о разграничењу Срба и Албанаца "јесте једина на столу, али она мора бити праћена и низом других договора".
"Ми не одустајемо од највиших права за српску заједницу на Косову и Метохији, од заштите српске баштине, од велике имовине коју Србија има на Косову и Метохији, и то сви добро знају", рекао је између осталог Дачић у интервјуу за "Недељник".
Лазански објаснио зашто Путин тестира "Авангард". Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг