Како је изјавила председница Центра Јелена Милић, свега седам одсто испитаних сматра да је за заштиту спољне и унутрашње безбедности за Србију најбоље да се прибилжи и сарађује са САД и НАТО. Према њеним речима, за приступ НАТО, на основу истраживања, ако би сада био расписан референдум, било би 11 одсто грађана, док би њих 68 одсто било против. По оцени 47 одсто испитаника који су се изјаснили да не би изашли на референдум главни разлог за одлуку лежи у бомбрадовању Србије.
Такође, упозорила је и на ширење "опасног наратива" о бомбардовању као узроку тешких болести у Србији, коме би се, како је оценила, морало стати на пут. Према речима Милићеве, веома је добро што скоро 60 одсто оних који су за НАТО сматра да је то важно на првом месту за безбедност Србије а не због инвестиција. По њеним речима, више од половне грађана не зна да се генерални секретар НАТО извинио због губитка невиних живота током бомбардовања 1999. године.
Четвртина грађана сарадњу Србије и НАТО у ванредним ситуацијама оцењује као позитивну. Јелена Милић упозорила је да би Русија и Кина могле да искористе наредну годину, када се обележава 20 година од бомбардовања бивше СРЈ, за пропаганду и своје интересе. Као легитиман је оценила тренд преношења већег дела надлежности на председника Србије у односу на оружане снаге као и увођење тоталне одбране. Према њеним речима, ако је тотална одбрана најављена политика Србије, било би добро знати те моделе у чланицама Европске уније и НАТО.
У том циљу би било добро, оценила је, када се говори о војној неутралности већу пажњу треба обратити на земље попут Финске и Норвешке. Према њеним речима, један од најфрапантнијих података је тај да 49 одсто грађана сматра да Русија има војну премоћ у односу на САД. За 12 одсто грађана САД држе примат у демократији и поштовању људских права, 28 одсто сматра да је то Русија, а 34 одсто ЕУ.
Нешто мање од 40 одсто грађана примећује промену у политици САД према Србији, док је за 37 одсто њих та политика иста, навела је Милићева и додала да 11 одсто њих мисли да је гора него раније. Истраживање "Евроатлантске интеграције и дијалог између Београда и Приштине" показало је да 67 одсто грађана сматра да је важна подршка САД у међународним односима, док 89 одсто сматра да је важнија подршка Русије.
- Улазак у ЕУ би, ако би сада био расписан референдум, подржало 47 одсто грађана. Против би било 36 одсто анкетираних, а 17 одсто их не би ни изашло на референдум - рекао је извршни директор Цесида Бојан Клачар.
Клачар је оценио да на подршку евроинтеграцијама могу утицати кокетирање с популизмом и оштре критике Запада. Упозорио је да подршка која се приближи 40 одсто ниједној власти не даје комодитет да процес евроинтеграција заврши до краја.
Пуцњава у цркви. Крви до колена. Погледајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг, Информер