Неколико локација широм света могло би у будућности да има до шест климатских катастрофа у исто време, истакли су научници уочи самита о климатским променама у Пољској.
- Наша друштва суочиће се са разарајућим ефектима неколико климатских катастрофа - то се сада дешава и наставиће се - рекао је истраживач Ерик Френклин.
Студија наглашава важност постизања циљева из Париза, а ове недеље питање се поставља у време климатског самита у Катовицама у Пољској.
Чињеница да емисија угљендиоксида и других гасова са ефектом стаклене баште узрокују климатске промене нису нове вести.
Ефекти емисија су различити у зависности од тога где сте на терену, а катастрофе које следе до сада су проучаване одвојено.
Сада су истраживачи на Институту за биологију мора на Хавајима анализирали сценарио у којем је неколико несрећа погодило исто место. Истраживачи упозоравају да би ово могло да постане уобичајено ако се не одрже климатски циљеви који су постигнути на самиту у Паризу.
На пример, Флориду, која је споменута прошле године, погодили су екстремна суша, рекордна топлота, преко 100 шумских пожара и ураган Мајкл.
- Фокусирање на једну или неколико криза може сакрити ефекте других криза, што доводи до непотпуних процена утицаја климатских промена - рекао је Камило Мора, аутор студије и професор на Универзитету на Хавајима.
Ако се ниво емисија настави истим темпом, Њујорк ће вероватно доживети паралелно до четири несреће, а између осталог и екстремну кишу и повишен ниво воде.
Најугроженије ће бити тропске обале, други делови света ће проћи боље. Истраживачи помињу делове Канаде и Русије, али и Гренланд.
- Изгледа да ће Гренланд бити најмање погођен вишеструким климатским катастрофама, ако замислимо најгори могући сценарио. Можда је дошло време да се купују некретнине на Гренланду - рекао је Френклин.
200 земаља сложило се 2015. да ограниче глобално загревање на два степена, али са циљем постављеним на 1,5 степени.
Циљ самита о климатским променама у Пољској, који је почео у недељу, 2. децембра, има за циљ да успостави заједнички регулаторни оквир за све земље, како би се договор из Париза могао постићи стварно.
Нека од главних питања о којима ће се расправљати на вишедневном самиту у Пољској су како финансирати климатске мере ако богате земље треба да помогну сиромашне, колико земље треба да буду транспарентне и многа друга.
Амерички председник Доналд Трамп најавио је да ће се САД повући из споразума и одбацио је алармантни извештај о климатским променама који је наручила Бела кућа. Климатске промене назвао је "блефом".
Због чињеница да је глобална температура порасла за један степен до сада свет је већ сведочио стравичним пожарима, екстремним таласима топлог ваздуха и ураганима који су још више разарајући због растућег нивоа мора.
У Катовицама представници држава би требали пристати на нови правилник прихватљив за све 183 државе које су ратификовале споразум у Паризу.
Челници на самиту Г20 у коначном саопштењу након самита у Буенос Ајресу изјавили су како је Паришки споразум "неизмењив".
Чак и значајан напредак у Катовицама у складу на Паришким циљевима можда неће бити довољан да преокрене смер глобалног загревања.
Прочитајте ОВДЕ чиме је научник НАСЕ шокирао свет.
Извор: Телеграф/Ало