Најновије

САД У СТРАХУ: Иран и Северна Кореја добијају суперсоничне ракете? Путују 25.000 на сат!

САД озбиљно страхују од опасности ширења суперсоничног оружја, пише "Нешенел интерест". Лист наглашава да поред Русије и Ирана, које већ тестирају сопствене надзвучне ракете, такво оружје могу да добију и друге земље, што би повећало претњу за америчку противракетну одбрану. 

Авангард (Фото: Јутјуб)

Пентагон је уверен да Иран и Северна Кореја могу с великом вероватноћом да добију приступ технологијама за производњу суперсоничних ракета, пише "Нешенел интерест“. Лист наводи да је то мишљење изнео генерал-пуковник америчке армије Семјуел Гривс, који је на челу Агенције за противракетну одбрану.

Гривс је на расправи у Сенату САД, одговарајући на питање једног од сенатора какав је ризик од ширења руске и кинеске суперсоничне технологије у земљама какве су Иран или Северна Кореја, изјавио да је тај ризик, према његовој процени, крајње висок, као и да не види начине да се тако нешто спречи.

Генерал је затим нагласио да управо из тог разлога Вашингтон треба што је могуће пре да се позабави „суперсоничном претњом“.

Изузетно велика брзина (25.000 километара на сат), маневарске способности, као и висина лета суперсоничних ракета чине их крајње сложеним циљевима за системе противракетне одбране, наводи "Нешенел интерест". 

У овом тренутку озбиљне програме за производњу таквог оружја имају само три земље – САД, Кина и Русија, али у Америци страхују да ће Пекинг и Москва своје суперсоничне технологије почети брзо да шире, као што се то већ догодило, на пример, с нуклеарним оружјем. 

Према наводима „Нешенел интереста“, генерал Гривс није први који страхује поводом овог проблема. Истраживање посвећено суперсоничном оружју је још прошле године објавио амерички аналитички центар РАНД. У документу је, поред осталог, наведено да ће опасност од ширења суперсоничног оружја створити додатне ризике за међународну безбедност, јер ц́е земље бити принуђене да усвајају одлучније војне доктрине како би избегле "обезглављујући напад" противника. 

За разлику од Гривса, експерти РАНД-а предложили су методе за спречавање таквог развоја догађаја, пише "Нешенел интерест". Према њиховом мишљењу, да би се знатно смањила опасност од ширења таквог наоружања, довољно је да се Кина, Русија и САД договоре да не извозе суперсонично оружје и да заједно раде на томе с осталим земљама.

У таквим условима и друге државе ће имати много мање шанси да добију сопствене суперсоничне ракете, јер је њихову производњу прати решавање мноштва сложених техничких задатака. 

Главна неизвесност у овом тренутку остају рокови, констатује "Нешенел интерест". Још није јасно када ће бити материјализована суперсонична опасност Русије и Кине. Према подацима америчких обавештајних служби, Кина би могла да уведе ове ракете у наоружање већ 2020. године. Аналитичари РАНД-а сматрају да Пекинг, Москва и Вашингтон имају најмање десет година за то да постигну споразум о неширењу ове врсте оружја. 

Погледајте ОВДЕ нови снимак лансирања руског “Авангарда”.

Извор: rs. sputniknews

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Сазнајте све о руском “Авангарду”.

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА