Са тим програмом Јапан почиње да одступа од своје уставне обавезе да не праву пунокрвну армију.
Јер, Токио је већ одлучио да у оквирима тог програма од САД купи 42 невидљива ловца пете генерације F-35B. А можда и још 100, на које ће потрошити безмало девет милијарди долара.
Управо њих и треба да носи први јапански носач авиона.
Једно јапанско бродоградилиште већ је добило детаљне инструкције како да измеи конструкцију носача хеликоптера Izuma и коју опрему да у њега уград.
Јапанска ратна морнарица такве носаче хеликоптера користи од 2015-те. Засад их има само два. Дугачки су 248 метара и имају депласман од 27.000 тона.
Izumo ће носити до десет F-35.
Јапан је на почетку Другог светског рата имао десет носача авиона, а Сједињене Државе `само` - седам.
У нападу на Перл Харбур учествовало је шест јапанских носача авиона.
Американци су годину дана касније – у бици код Мидвеја –потопили већину јапанских носача авиона, па их Токио потом више није ни градио.
Japan Times је објавио да је Шинзо Абе већ објаснио Доналду Трампу да му носачи авиона нису потребни ни против САД ни против Русије, већ за – обуздавање Кине.
Посматрајући раст војне моћи Кине, Јапанци су смишљено градили велике носаче хеликоптера да би у погодном моменту могли да их претворе у мање средње носаче авиона.
Американци рачунају да ће јапанска морнарица, укључујући и Izumo бити на њиховој страни у случају рата САСД и Кине за Тајван.
Руски војни експерт и специјалиста за тај део света – Василиј Кашин – указује:
„Јапан се наоружава против Кине. Пекинг то, нема сумње добро зна и наставиће да улаже у своје Оружане снаге. Другим речима, почиње велика регионална трка у наоружању.“
Погледајте ОВДЕ трку звери.
Извор:fakti. org