Најновије

ПЕНТАГОН ИМА НОВ РАТНИ ПЛАН: Циљ је изнервирати Кину! Исту тактику користили су Немци у Другом светском рату (ВИДЕО)

Америчко ратно ваздухопловство поново пише свој ратни план за Пацифик, рекао је новинарима крајем новембра нови командант у региону.

Кинеска војска (Фото: eng.chinamil.com.cn)

Генерал Чарлс Браун, командан Пацифичких ваздушних снага, рекао је да жели да се мање групе америчких ратних авиона брзо крећу између база да би фрустрирали противника, и да то ураде док непријатељ, то јест Кина, омета америчке комуникације.

Ствари које Браун спомиње нису заправо нове. Пентагон их годинама развија. Браун каже да ради на "операционализацији" поверљиве стратегије Пацифичких ваздушних снага коју је покренуо његов претходник, генерал Теренс О'шонеси, сада командант Северне команде ваздушних снага САД.

Иронично, мањак стелт ловаца Ф-22 је помогао да се прогура нови приступ ваздушном рату. Циљ је био да команде, током рата, брзо распрше Ф-22 по већем броју база уместо да их концентришу у само једну, у којој би могли да буду подложни кинеском балистичком ракетном нападу.

Ускоро ће све формације Ф-22 усвојити исти принцип, па чак се очекује примена и у Европи у зависности од развоја украјинске кризе. Званичници ваздухопловних снага рекли су да ће брзи концепт бити примењен и на друге авионе.

САД су обновиле стару писту код Тинијана у Јужном Пацифику и почеле да ротирају бомбардере Б-52 из Дарвина у северној Аустралији. Ако се појаве амерички бомбардери на местима на којима их нико не очекује, то ће имати на велики утицај и на пријатеље и на потенцијалне противнике и агресоре, кажу надлежни.

По постојећим концептима, велике борбене јединице зависе од сателитских комуникација како би добијале задатке и податке о циљевима од малог броја великих, централизованих ваздухопловних центара. Ако би Кина блокирала или уништила сателите, комнаданти морају да вежбају да доносе одлуке самостално.

САД су ову лекцију научиле током окупације Ирака јер су јединице маринаца од 100 војника морале да функцинишу независно од команде. Немачка је у Другом светском рату делегирала одговорност на млађе официре и добила брзе и покретне групе које су се прилагођавале условима на бојишту.

САД то примењују у ваздухопловству. Мање групе ловаца са транспорним авинима се шаљу на удаље аеродроме где треба да делују самостално.

То је иновативност.

"Када погледамо нашу претњу која долази од Кине, морамо другачије да размишљамо о томе како радимо ствари", рекао је Браун.

Макрон одустаје од повећања пореза на гориво. Више о томе читајте ОВДЕ.

Извор: National interest/ Курир

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА