Басуенер сматра да подршка САД и противљење НАТО-а успостављању оружаних снага указују на недостатак јединствене западне позиције на Балкану, што отвара простор за реактивирање неостварених агенда широм региона, па ће ланчана реакција бити отварање питања граница и њихове етнификације.
- Колико ја то разумем, САД нису обесхрабриле Косово да не раде на стварању војске, а НАТО је колективно заузео другачију позицију, и не знам колико је ово само параван, а колико јасна политика, али мислим да видимо једну врсту хаотичне западне реакције која омогућава испољавање најгорих импулса широм региона - истиче овај стручњак.
- Мислим да се Европска унија сама запетљала. Велика Британија се повукла у односу на своју донедавну врло гласну позицију, делом због Брегзита, и не желе да се замере Европи јер коначна рачуница за излазак још није готова, тако да Немачка стоји сама са свим комплексима које има око улоге вође. Сви лидери у региону, Вучић посебно, извукли су закључке да више нема руке која држи све под контролом. То је последица - каже Басуенер.
- Што се тиче реакција из Србије на најаву формирања оружаних снага Косова које су укључивале и помињање војне опције, верујем да је ово надувана драма чији је циљ да се дозволи Вучићу и Тачију да кажу, "нашли смо решење". Све донедавно, оваква врста опасне игре не би била дозвољена, Запад би рекао, "не!". Сада, међутим, нема јединствене западне позиције, то је јасно, али дубоко сумњам да је ово у ствари драматургија - каже Басуенер и закључује:
- Креирате драматичан осећај кризе и онда кажете, "вратили смо се са ивице и сад ћемо бити разумнији", па ће чак и они који би иначе били против агенде за коју се залажете то видети као мање лошу него друге опције.
Књигу руских геополитичара Дугина и Савина о специјалном рату који америка води против Русије и Србије можете наручити ОВДЕ.