Најновије

КРИЗА СЕ ПРОДУБЉУЈЕ: Чека ли Америку „турски шамар“?

Изјава шефа турске дипломатије Мевлута Чавушоглуа, дата пред посету његовог америчког колеге Анкари заказану за 15. фебруар, заоштрила је дискусију у вези са будућношћу турско-америчких односа, који иначе пролазе кроз кризни период.

Турска (Фото: Ria)

На конференцији за медије, Чавушоглу није искључио да се односи између Турске и САД могу сасвим погоршати. Према речима шефа турске дипломатије, до тога ће доћи ако Вашингтон не учини конкретне кораке ка побољшавању ситуације. „Ми не желимо више никаква обећања, већ дела. То ћемо отворено рећи Тилерсону током његове посете, зато што односи са САД сада пролазе кроз тешку кризу“, био је отворен министар.
Хусеин Коџабијик, коментаришући посету америчког државног секретара Тилерсона Анкари, објаснио је да изјаве Чавушоглуа и Ердогана значе да је стрпљење Турске на ивици.
„Претпостављам да је Турска спремна да отворено каже — ако смо ми савезници, ако у оквирима НАТО-а међу нама постоји сарадња, онда требало да се и ви понашате одговорно. У супротном, ми са себе скидамо одговорност за догађаје и ситуације у будућности“.
Говорећи о томе шта би могло да се деси ако после Тилерсонове посете захтеви Турске не буду испуњени, Коџабијик објашњава:
„О последицама тог евентуалног лошег сценарија је говорио и председник, поменувши ’османски шамар‘. Појаснићу: када је својевремено амерички генерал претио Турској речима: ’У случају напада, извршићемо удар‘, председник Ердоган је одговорио да је ’очигледно да они никада нису добили османски шамар‘. Речи председника носе симболични карактер са веома дубоким смислом. Турска говори о својој беспоговорној решености да уклони сваку опасност која представља претњу њеној безбедности“.
Према мишљењу експерта за питања спољне политике Центра међународних односа и стратешких студија Ахмета Бабиша, у основи проблема који постоје у турско-америчким односима лежи чињеница да су САД прекршиле обећање да се неће кретати западно од Еуфрата, као и чињеница да нису напустили Сирију.
„САД су својевремено дале реч, али се нису придржавале обећања. Речи Чавушоглуа могу се оценити као подсећање на то. У рукама Турске су бројни адути против Америке — база у Инџирлику, као и радар у Киреџику. Зато, ако САД не одрже своја обећања, Турска може адекватно да одговори. И овде се не сме заборавити врло важан моменат, а то је да САД и даље подржавају курдске одреде самоодбране и шаљу им оружје, а за њих тврде да се боре против ИД".
Говорећи о томе да Америка рапидно губи своју моћ у региону, најпре у Сирији, Бабиш је додао:
„Са доласком Трампа на власт у САД, Вашингтон је у Сирији почео буквално да се ’ваља у блату‘ и у значајној мери изгубио своју моћ. Ако САД не учине оно што од њих очекује Турска, мало је вероватно да ће државе ући у отворени конфликт, али ће у билатералним односима доћи до озбиљног јаза, чије ће последице тешко бити отклоњене“.
Подсећајући да је посета Тилерсона Анкари заправо део блискоисточне турнеје, Бабиш је додао: „Турска нема алтернативу, јер је њена армија друга по бројности у редовима Алијансе. Осим тога, Турску одликује јединствени геополитички положај. Па ипак, говоре да Тилерсон у свом портфолију наводно има алтернативног савезника, а да би то могао бити Јордан“.
Прочитајте ОВДЕ како је званична Москва одговорила на тврдње САД да су се Руси мешали у америчке изборе?
Извор: rs.sputniknews.com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Мирослав Лазански o Ирану, Русији, Америци, Украјини и Европи у 2018.
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА