“Мислим да Вашингтон осећа притисак и неспособност да се такмичи са Кином, па стога своју војну моћ употребљава као начин застрашивања Кине, што је осуђено на пропаст. Сједињене Државе су “започеле суочавање са Кином“, јер се Вашингтон не може економски такмичити са Пекингом.”
Пентагон је у понедељак затражио да буџет од 686 милијарди долара додели за војне трошкове у 2019. години. Захтевани износ је један од највећих у историји САД-а, и такође је фокусиран на повећање нуклеарног арсенала у земљи. Овај буџет је за 80 милијарди долара већи у односу на 2017. годину.
Осим буџета од 686 милијарди долара, захтев је био и за додатних 30 милијарди долара за агенције, укључујући и Министарство енергетике, које одржава америчко нуклеарно оружје.
Подсекретар Министарства одбране Дејвид Норквист је рекао новинарима у понедељак да је буџет намењен неутрализацији претњи које представљају Кина и Русија, које “желе да обликују свет у складу са властитим ауторитарним намерама“.
Професор Петрас је рекао: “САД су покренуле суочавање са Кином. Они су ударили царину на челик и друге производе, и запретили комплетним економским ратом“.
“Разлози су врло јасни. Кина је заузела место САД-а као главна трговинска земља на свету. Посебно је повећан трговински однос са Европом, Азијом, Латинском Америком, итд…“
“Мислим да Вашингтон осећа притисак и неспособност да се такмичи са Кином, па стога своју војну моћ примењује као начин застрашивања Кине, што је осуђено на пропаст.“
“Рецимо да је фокус на Кину последица Вашингтоновог неуспеха да заустави помирење између Северне и Јужне Кореје“, изјавио је он.
“Они нису успели у својим напорима да застраше Иран, спроводе претње против Ирана, Сирије, Либана, нагласио је академик. Северна Кореја је озбиљна војна сила-нико не може против њих. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: webtribune.rs