Најновије

ШАМАРИ НЕЋЕ СТАТИ: Америчка власт у расулу, али брижљиво пази своје „чедо“ у Србији

Иако су Бела кућа и Стејт департмент у, како аналитичари тврде, организационом хаосу, америчка политика према Косову и Метохији остаје непромењена, а јужна српска покрајина ће се и даље котирати високо на листи америчких приоритета, без обзира на много важније и опасније фронтове америчке спољне политике.

Приштина (Фото: Јутјуб)

Северна Кореја, Сирија, Украјина, намере америчког председника Доналда Трампа да изађе из нуклеарног споразума са Ираном, само су неке неуралгичне тачке америчке спољне политике. Затим, ту су могућност трговинског рата са Кином и затегнути односи са Русијом.
Када погледамо на колико је фронтова Америка ангажована, морамо да се запитамо где се у агенди америчких приоритета налази наш регион и, у складу са тим, где је у свему томе Косово и Метохија.
Српски медији били су последњих дана пуни вести о новим америчким иницијативама за Косово и „непристојним понудама“ које је у Београд донео помоћник америчког државног секретара за Европу и Евроазију Вес Мичел. Ипак, амерички стручњак за међународне односе Грегори Рејмонд сматра да из Вашингтона у овом тренутку не треба очекивати нове иницијативе или предлоге у погледу балканских питања, укључујући и КиМ.
Према Рејмондовим речима, Бела кућа је у организационом хаосу, што сматра главним разлогом за своју тезу.
Ако је стање ствари такво, где се налази Косово на листи америчких приоритета?
То што је бела кућа у организационом хаосу, не значи да неће бити настављен континуитет спољнополитичког апарата, каже политиколог Срђа Трифковић, који у одсуству проактивних потеза Беле куће наставља да функционише по инерцији, што је, каже Трифковић, јако лоше за Србе.
„Другим речима, одсуство нових иницијатива значи да се наставља постојећи став, који је оличен како у бившем помоћнику заменика државног секретара за европска питања (Брајану Хојт Јију), тако и у наследнику Викторије Нуланд (Весу Мичелу). Нема никаквих промена, став је тврд, најтврђи могући, Косово треба да добије столицу у УН, Срби то морају да прихвате у најскоријем могућем року, то је предуслов свих услова. Нема ни речи о заједници српских општина, али зато Србија не сме да спречава конституисање косовских оружаних снага у којима ће, наравно, бити места и за Србе, и тако даље“, описује Трифковић амерички став.
У односу на примарне театре америчке спољне политике Косово је секундарно, а Американци верују да њиме могу да се баве на нивоу помоћника и заменика, јер, како Трифковић каже, не кошта ништа.
„Изнуђивање српске капитулације је бесплатно. Оно не вуче ризике које вуче, рецимо, уплитање у Сирију, где имате Иран, Русију, Ердогана, или у Кореју, где имате нуклеарно оружје. Дакле, шамарати Србе, цедити их, истеривати из њих уступке ни за шта и на крају их приморати на тоталну капитулацију је — џаба“, каже Трифковић.
Колумнисткиња магазина „Недељник“ Љиљана Смајловић причу о месту Косова међу америчким приоритетима почиње иронично, да би волела да је сваки пут, када је неки спољнополитички експерт рекао да Србија више није међу америчким спољнополитичким приоритетима, добила 10 долара.
„Наравно да нисмо у врху америчких приоритета, али Косово ће увек бити негде при врху америчких приоритета. Односно, када је Србија у питању, Американцима ће Косово увек бити приоритет. Када год баце поглед на овај део географске карте, они, када виде Србију, помисле на Косово“, каже Смајловићева.
Тачно је да су Бела кућа и Стејт департмент у расулу, каже она. Тридесет одсто особља Стејт департмента мораће да напусти посао, део администрације наслеђен из времена Хилари Клинтон се полако осипа, а Трамп нема велики резервоар експерата и дипломата, зато што је, како каже, огромна већина и демократских и републиканских дипломата и мислилаца била против Трампа. Амерички председник им то неће заборавити.
„Међутим, Косово не може никада у потпуности да изгуби на значају и приоритету. Прво, зато што ће Американци увек да га штите као своје чедо у овом региону и друго, зато што оно остаје релевантно. То што су Американци урадили на Косову, када су створили државу од дела суверене територије Југославије, враћа се кроз Крим, Каталонију и тако даље“, објашњава Смајловићева и додаје да Американци никада неће признати грешку.
„Велике земље то не раде, грешке се никада признају, чак и ако се врше неке благе корекције курса. Према томе, Американци ће морати стално да бране оно што су учинили на Косову, и да то бране чак и када је реч о Каталонији или Криму и зато ће им стално, пошто стално морају да се баве и Каталонијом и Кримом и Корејом, на неки начин, у позадини увек бити Косово“, сматра Смајловићева.
Осим Косова, када погледају на мапу, Американци се присете и тога зашто Србија није увела санкције Русији, што је, према њеним речима, све исти проблем.
„Не очекујем да Косово изгуби много на значају. Можда неће бити неког новог америчког плана, али сигурно је да је амерички план да Косову прво дају столицу у УН, а онда да некако натерају и Србију и све земље Европе да га признају“, закључује она.
Све у свему, Косово и даље остаје високо на листи америчких приоритета. Ако се њиме баве помоћници и заменици, то, очигледно не мења много на ствари, јер америчка политика према јужној српској покрајини остаје иста.
Прочитајте ОВДЕ каква је то срамотна немачка понуда Србији?
Набавите књигу руских геополитичара Дугина и Савина о томе како Америка ратује против читавог света методама мрежног рата Posted by ?????? ?????? ?????? on ????? 2. ???? 2018.
Извор: rs.sputniknews.com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Мирослав Лазански О КОСОВУ - Америка је искористила Косово али Србија је сама крива.
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА