Најновије

Немац поднео кривичну пријаву због учешћа Бундесвера у бомбардовању Србије!

Пре 19 година почело је бомбардовање СР Југославије. Према неким сведочењима, посебну важност имао је пристанак Немачке на интервенцију. Сада је један адвокат поднео кривичне пријаве против чланова Владе и посланика.

Бомбардовање Србије (Фото: Јутјуб)

„Поштоване даме и господо, овиме због слања јединица Бундесвера у Србију и свих осталих поступака који су у наредном периоду допринели одржавању ове мисије Бундесвера подносим кривичну пријаву“, почиње писмо које је немачки адвокат Вилфрид Шмиц упутио Савезном државном тужилаштву у Карлсруеу 16. марта ове године, како обавештава на својој интернет-страници. Ово није први правни подухват због учешћа Немачке у бомбардовању СР Југославије без мандата УН, али је свакако најамбициознији.
Јер Шмиц, адвокат из најзападније немачке вароши Зелфкант, поднео је кривичну пријаву против свих посланика Бундестага, укључујући и чланове Владе, који су 16. октобра 1998. гласали за учешће Бундесвера у „косовском конфликту“ те против свих запослених у Бундесверу и другим немачким институцијама који су били укључени у спровођење поменуте одлуке парламента. Оптужба гласи: учешће у капиталном злочину и припрема нападачког рата.

Од Србије до Сирије

„Нико не може да каже како би се по становништво развили догађаји у такозваном косовском конфликту, у Авганистану и Сирији да није било учешћа Бундесвера. Али Немачка се сигурно не би војно ангажовала у Авганистану и Сирији да је пре тога учешће Бундесвера у бомбардовању Србије било кривично-правно процесуирано“, пише Шмиц у кривичној пријави.
„Уз то би одбијање немачког народа да се укључи у ову интервенцију противну међународном праву импресионирало цео свет и свакако би допринело томе да се међународном праву да више тежине“, стоји даље у тексту. Учешће у том рату је било почетак „небројених варијанти правцате ратне пропаганде и ратног хушкања као и више противправних мисија Бундесвера“, додаје Шмиц.
Адвокат је раније ове године поднео сличну пријаву због учешћа немачке војске у сиријском рату, а на својој интернет-презентацији објашњава да верује „да у свим религијама људскост представља врхунски закон за суживот свих људи и да су религије, живљене на прави начин, реке које се уливају у исто море, а ово безобално, немерљиво богато и неупоредиво лепо море је Бог.“ Има даље како се Шмиц свађа са Марксовим тезама, али вратимо се теми.
Учешће Немачке у ратној мисији – први пут од пораза и окупације Немачке у Другом светском рату – повела је Влада канцелара Герхарда Шредера, са министром спољних дела Јозефом Фишером као првом виолином када је војни удар на СРЈ требало правдати. „Нисам научио само: никад више рат. Научио сам и ово: никад више Аушвиц“, рекао је Фишер у априлу 1999. правдајући тако интервенцију у Југославији. После је тврдио како није хтео тиме да упореди нацистичке и српске злочине.

Шредерово признање

Бивши канцелар Шредер, практично од губитка власти у служби руских енергетских гиганата, пре четири године је сам признао да је прекршио међународно право. Тада је актуелно било питање руске анексије Крима, па је у једној дебати недељника Цајт политичар СПД рекао: „Наравно да то што се дешава на Криму представља кршење међународног права. Али знате зашто сам мало обазривији када треба упрети прстом? Сада ћу Вам рећи. Јер сам наиме и сам то урадио, прекршио сам међународно право.“
Шокантних сазнања је било и раније. Рецимо да су од немачких посланика пре почетка бомбардовања скриване релевантне информације са преговора у Рамбујеу. То је важно јер је Бундесвер такозвана парламентарна армија – за акције војске није довољна одлука Владе већ је потребан и благослов посланика. Како је открио левичарски лист Тагесцајтунг, док су бомбе већ падале, „мировни план“ је садржао Анекс Б који предвиђа слободно кретање трупа НАТО по целој СР Југославији. Дописник тог листа Андреас Цумах је, у тексту поводом десете годишњице бомбардовања, „мировни план“ описао као „амерички ултиматум“.
Но упркос овим чињеницама и актуелној живописној кривичној пријави, нема изгледа да ће у Немачкој – а ни у другим чланицама НАТО – ико икада одговарати. Чак ни за поједина дела почињена током 78 дана бомбардовања, као што је рушење моста у Варварину са десет страдалих цивила. Берлински адвокат Улрих Дост је још 2001. покренуо процес пред судом у Бону, тражећи обештећење за породице жртава. Од тога ништа није било.

„Радо воде ратове по свету“

„Проблем у међународном праву је што практично вековима постоји имунитет који штити државе од тужби оштећених појединаца. Нама је, у случају Варварина, од почетка био јасан проблем са државним имунитетом“, рекао је Дост још 2013. у једном интервјуу за ДW. Али и даље важи да једино једна држава може тужити другу. „Државе не желе ништа да промене у међународном праву јер и данас, као и 1999, радо воде ратове по свету“, додао је тај адвокат.
Историчар Курт Грич иде и корак даље: „Чињенице говоре да је рат за Косово био почетак, ако хоћете, новог светског поретка. Косово је било на почетку као рат у којем је НАТО себе овластио да делује ван граница чланица Алијансе“, испричао је он у великом интервјуу за ДW поводом објављивања његове књиге „Рат за Косово“.
Он је посебно указао на значај придобијања јавног мњења у Немачкој, што је једном потврдио и тадашњи портпарол НАТО Џејми Шеј. „У првом реду је став Немачке ка споља деловао по девизи: ако и Немачка која од 1945. није смела да води ратове, ако чак и Немци стоје на страни добра, онда ни ми не смемо да се уздржимо“, рекао је о томе Грич. „Не треба заборавити да је 1999. вођен први немачки рат од 1945, дакле први пут се немачки војници боре у иностранству, а да их не води Адолф Хитлер. Ако Немци учествују, онда и Британци, Французи и други морају, то је била логика.“
Мисија КФОР на Косову је уједно најдужа у којој је Бундесвер икада учествовао. Затим следи она у Авганистану. Герхард Шредер је, сматра се, добио изборе 2002. захваљујући противљењу немачком учешћу у рату у Ираку. Премда на копну није било немачких трупа, пилоти су учествовали у летовима Авакса, а војска је штитила америчке базе у Немачкој одакле је ратом командовано. Немачка није подржала ни интервенцију у Либији 2011. Због те одлуке је покојни шеф дипломатије Гидо Вестервеле тада из неких кругова оштро критикован, а из других хваљен.
Прочитајте ОВДЕ ко је подржао анти-НАТО протест испред Скупштине?
Набавите књигу руских геополитичара Дугина и Савина о томе како Америка ратује против читавог света методама мрежног рата Posted by ?????? ?????? ?????? on ????? 2. ???? 2018.
Извор: Дојче Веле

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Двери: Немци признали зашто су бомбардовали Србију!
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА