„Сагласан сам са оценом да су ти односи знатно унапређени. Такође, да се напредак поклопио са временом нове власти у Београду“, истакао је Ђукановић.
Према његовом мишљењу, то је зато што се у том времену Србија „по први пут током последњих готово три деценије“ посветила себи, свом развоју, интеграцији у Европу.
„То је допринело бољој сарадњи са свима у региону. Логично, и оздрављењу наших међудржавних односа. Кључно је да Србија остане чврста у том стратешком науму, упркос притиску ретроградне политике коју јој покушавају наметнути одређени центри са унутрашње политичке сцене“, додао је Ђукановић.
На констатацију да се тумачи да је многе крупне одлуке, попут признања независности Косова, донео под притиском Запада, он каже да Црну Гору ни у случају те одлуке није водила жеља да било коме, „посебно суседу и пријатељу“, учини штету.
Према његовим речима, у питању је уверење да треба да погледамо истини у очи, да прихватимо оно што се већ догодило и да тиме допринесемо стабилности региона.
„Према нашем мишљењу, Србија је рат на Косову изгубила погрешном политиком у прошлости и непромишљеним сукобом са НАТО-ом 1999. године. И опет, према нашем мишљењу, та реалност је непроменљива. Сви који данас Србији обећавају да су у међувремену ојачали толико да су у стању да ту, за Србију неповољну реалност промене, само троше време грађанима Србије“, рекао је Ђукановић.
Он каже да је свестан да то није лако слушати, али додаје да је једнако тешко и саопштити.
„Не мислим да би Црна Гора била већи пријатељ Србије уколико би, противно свом виђењу, охрабривала ту илузију. Тада би само Црној Гори било лакше, а све би било као и сад. Једино би Црна Гора била мање сумњичена и оптуживана од дела јавности Србије. Али сматрам да би то било лицемерно и себично“, каже Ђукановић и додаје:
„Данашња Србија не одлучује о Косову. Она је само примила фактуру за пораз који је претрпела раније.“
На питање о положају Срба у Црној Гори, којих је близу 30 одсто, али их нема у органима државне управе, Ђукановић каже да политика према Србима у Црној Гори није другачија од политике према другим народима који у њој живе.
Према његовим речима, лидери опозиције преко леђа Срба у Црној Гори желе да себи дају на важности, представљајући се као ексклузивни заступници њихових интереса.
Ђукановић каже да верује да ДПС-у поверење даје највећи део српске заједнице у Црној Гори. Прочитајте ОВДЕ изјаву Матије Бећковића о подршци Харадинаја Милу Ђукановићу на председничким изборима.
Извор: Танјуг
Ишћенко: За преостале Украјинце је најбоље да Украјина што пре престане да постоји као држава
Украјини ће најлакше бити 2025. године. Раније је мало тога зависило од ње, а сада ни њена...