Министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је да може да гарантује да ће број земаља које су признале једнострано проглашењу независност Косова пасти испод 100.
Ивица Дачић за
Политику наводи да је за њега приоритет да се број признања смањи на испод 100, чиме се помаже и председнику Александру Вучићу, јер се у његовим разговорима неће полазити од тога да је све већ решено, већ ће он моћи да каже: "Па чекајте, ево у последња три месеца пет земаља је повукло признање". "Можда ће за пола године, на пример, бити испод 100. А шта ће да буде када спадне испод 96 земаља?", додао је Дачић. Упитан има ли реалне шансе да тако буде, он је рекао: "Ја вам то гарантујем". На питање за које време, он је одговорио: "Само да имам времена. Не могу да стигнем да се бавим свим тим стварима, не могу да стигнем да обиђем све". Према његовим речима, треба обратити пажњу на представнике тих земаља, и то треба да прате и остала министарства. "А не да се дешава да неко овде неће да прими министра са којим ја разговарам, док би министра из неке веће европске земље примили", истакао је Дачић. У том смислу, додао је, треба разговарати и о дипломатској мрежи. Наводи да је први почео да ради на томе да земље повлаче признање и да често због тога путује у Африку и Азију, због чега се званичници из Приштине на њега жале. "Пошто то њих страшно нервира, овде сам формирао тим људи који се баве искључиво тим питањем. За мене је то приоритет наше политичке активности", истакао је шеф српске дипломатије. Поводом захтева са Запада да се брзо реши питање односа Београда и Приштине, Дачић напомиње да се ту не ради о "трци с временом", јер су преговори у Бриселу технички, а нико никада није разговарао о трајном решењу. "Постоји само назнака о правно обавезујућем споразуму, чји је аутор Штефан Филе који је тада покушао да задовољи и земље које су признале тзв. Косово и оне које нису. Он тада није могао да каже шта је то, нити га је неко питао", додао је шеф српске дипломатије приметивши да "нико не зна шта је то".
О заједници српских општина
Упитан да ли ће косовски Срби 20. априла сами формирати Заједницу српских општина, он је рекао да "све зависи од наше процене". "У сваком случају, за нас је веома важно да држимо чврсте односе са Русијом и Кином. Треба држати чврсте односе са земљама које нису признале тзв. Косово, посветити се томе и трудити се да с Немачком, Француском и САД дође до одређеног нивоа међусобног разумевања како може трајно да се реши тај проблем", напоменуо је Дачић. Наводи да нико у Европској унији не оправдава то што Приштина не жели да формира ЗСО. Упитан хоће ли ЕУ изврштити притисак на Приштину, Дачић је одговорио: "Апсолутно. Они су сви обећали да ће изврштити маскимални притисак". На питање хоће ли Косово добити столицу у Уједињеним нацијама, шеф српске дипломатије је рекао да би то значило да Србија треба да каже Русији и Кини да се не буне против тога. "Можете ли да замислите да ја то урадим? Да кажем Лаврову и кинеском колеги да сам се ово до сада шалио?", додао је Дачић. Приметио је да се стално представља као да Србија нема куд, што није тачно. "Куда ће они (Приштина)? Зато мора да се иде на компромис", каже Дачић. На питање да ли би резултат компромиса могло бити да Косово добије столицу у УН, шеф српске дипломатије је рекао: "Може, ако ми то прихватимо и то буде део договора. Никако другачије". Да ли је рецепт из Рачка примењен на Сирију, сазнајте
ОВДЕ. Извор: Танјуг