- Постоји нешто важније од тога што би требало све да нас уједини, а то је да наш председник мора да буде отелотворење поштовања и да се повинује вредностима које су у сржи наше земље. Најважнија од њих је истина. Председник није у стању да то уради - рекао је Коми.
Коми је то рекао у разговору за ТВ мрежу "АБЦ Њуз" који је емитован касно синоћ, пред излазак књиге, у којој делимично обрађује своју улогу у истрагама како руског мешања у изборе 2016, тако и коришћења приватног емаил сервера Хилари Клинтон, али и приватне разговоре са Трампом, пре него што га је председник прошле године отпустио, преноси Глас Америке.
Током једног од тих састанака, које је описао и када је јавно сведочио пред Конгресом, Коми каже да је Трамп поменуо истрагу свог бившег саветника за националну безбедност Мајкла Флина и питао да ли би директор ФБИ могао "да одустане од ње".
- То је свакако неки доказ опструкције правде. То би зависило, а ја сам само сведок у овом случају, не истражитељ или тужилац - то би зависило од других ствари које одражавју њенгову намеру - рекао је Коми.
Трамп пориче да је тражио од Комија да заустави истрагу против Флина, који је признао да је лагао истражитеље ФБИ о својим контактима са амбасадором Русије у САД. Председник је такође преко Твитере назвао Комија лажљивцем.
- Никад нисам од Комија тражио личну лојалност - поручио је Трамп на Твитеру, пре него што је интервју емитован.
"Ја једва да познајем овог типа. Још једна од његових лажи. Његове 'белешке' иду му на руки и лажне су!"
Трампова одлука да отпусти Комија довела је до постављања бившег директора ФБИ Роберта Малера за специјалног тужиоца који истражује руско мешање у изборе и да ли је Трамп ометао правду.
Малер је до сада подигао оптужнице против 19 одоба, међу којима су и трампов бивши шеф изборног штаба Пол Манафорт и саветници у кампањи Рик Гејтс и Џорџ Пападопулос.
Портпаролка Беле куће Сара Хакаби Сандерс прошле недеље је изјавила да Трампова администрација верује да председник има законско право да отпусти Малера, што би како је Коми рекао АБЦ био председников до сада "најозбиљнији напад на владавину закона".
Коми је такође рекао да је уверен да ће Малер, уколико му буде дозвољено да настави да ради "доћи до истине".
- Још једном, не знам шта ће то бити. Можда ће закључити да нема ничег што дотиче председникаТрампа или било кога од његових блиских сарадника. И то је у реду, све док Малер успе да утврди ту истину - рекао је Коми.
Трамп пориче да је његов изборни штаб био у дослуху са Русијом. Америчка обавештајна заједница проценила је да је председник Русије Владимир Путин наредио кампању с циљем да подрије поверење у изборе, умањи шансе Хилари Клинтон да победи и помогне Трампу да постане председник.
Коми је такође рекао да не може да искључи могућност да Русија има компромитујуће информације и Трампу.
- Мислим да је могуће. Не знам, Ово су још неке речи које сам мислио да никад нећу изговорити о председнику САД, али могуће је - навео је Коми.
Он се суочио и са критикама због начина на који је руководио истрагом коришћења проватног сервера од стране Хилари Клинтон, док је служила као државна секретарка у админситрација Барака Обаме, укључујући и то што је непосредно пре избора објавио да је истрага поново отворена.
Клинтон је изјавила да је та одлука допринела да изгуби изборе. Коми је за АБЦ рекао да је донео одлуку за коју је сматрао да је одговарајућа и да је фактор у томе било то што је веровао да ће Клинтон победити.
- Не сећам се да сам баш то тако рекао, али мора да јесам. Да ће она постати новоизабрани председник, и да ако сакријем то од америчког народа, да ће бити нелегитимна оног тренутка када буде изабрана, када се ово прочује - рекао је Коми.
Директори ФБИ постављају се на 10 годишњи мандат, који обухвата два различита председника. На питање да ли би и даље служио на том положају да га Трамп није отпустио, Коми је рекао да би био несрећан, али да би и даље предводио ту организацију и "покушавао да је заштити".
Коми је упоредио Трампов председнички мандат са шумским пожаром, наводећи да прави "огромну штету нашим нормама и вредностима", али да је оптимиста, јер види да "неке ствари већ расту и цветају које нису пре тог пожара".
Прочитајте ОВДЕ зашто је Трамп одлучио да нападне Асада баш сада и чему је послужила војна интервенција?
Извор: Танјуг