Наиме, читав концепт путовања је замишљен као турнеја по земљи која је „економском и избегличком кризом имала најочигледнији утицај на читаву Европу, а драматична смањења у буџету су направиле огромне промене у животима обичних људи“, наводи се у Гардијану који додаје да је упркос свему Грчка „отпорна“.
Потенцијални путници би почели своје путовање од Самоса и завршили би у Атини док би све време проводили са „обичним грађанима, невладиним организацијама, привредницима и политичарима“.
У опису путовања, новине преносе да уоче понашања људи који преживљавају која би могла да се примене и у остатку Европе.
Ради се о новој маркетиншкој идеји, тачније „туризму сиромаштва“ да би неки британски грађани кад се врате са таквог пута могли више да се окрену својој земљи јер могу рећи да су Грчку видели као земљу финансијске и избегличке кризе – као да се ради о некој новој врсти атракције.
Новинарка грчког издања „ХуффПоста“, Анастасија Кулета поручила је нешто британским колегама које рекламирају овакво путовање:
“Драги Гардијан, грчка економија и криза с мигрантима су тешке теме за површне разговоре са туристима. Права слика Грчке је у редовима за народне кухиње, у редовима у болници, у пошти, Грчка је заузета људима који без размишљања скачу у море да би спасили мигранте, истим тим мигрантима који су у потрази за бољом будућношћу заточени овде, родитељима који не знају како да обезбеде боље сутра своје деци, поносним декама који примају бедне пензије и ипак издржавају. За седам дана пута, ниједан ваш читалац неће бити у позицији да то разуме, а посебно не да пренесе то као лекцију остатку Европе. Знате зашто? Зато што велика већина ’високе’ Европе је научила да се суочава са грчким проблемима као са егзотичном авантуром: са кратким излетима, комплиментима и чајем саосећања“, написала је и додала разговор својих родитеља како би Британци „боље“ схватили озбиљност ситуације у Грчкој.
“’Да ли би издржао? Да чекаш ред за један тањир хране – да ли би издржао?’
’Да немам друго решење, издржао бих’
’Ја не бих. Пре бих се попела на неку терасу и скочила у понор’
Људи који су ово изговорили су моји родитељи. И таквих има много, као што је рекао мој отац који не би издржао. Е, то је грчка економија и мигрантска криза о којој причате“, закључио је.
Прочитајте ОВДЕ шта је рекао Владимир Путин на позив Доналда Трампа да га посети у САД?
Извор: Б92