Ако ова перспектива изазива забринутост међу непријатељима председника Башара Асада, вероватно је међу њима најгласнији Израел. Он изводи ударе по сиријској територијом много чешће, него САД, јер он жели да спречи повећање војне силе у близини израелских граница кључног савезника Асада — Ирана.
Израелски аналитичари и бивши војни званичници сматрају да постоји само једна опција одговора Израела на испоруке противвазтдушних ракетних система С-300 Сирији: одмах га уништити.
Овакве акције, наводи лист, руше крхке односе између Израела и Русије који држе отворене канале комуникације, без обзира на подршку супротних страна у Сирији. То може створити још један опасан момент који може претворити седмогодишњи грађански рат у шири конфликт.
Бивши шеф Обавештајне службе израелске војске Амос Јадлин је сигуран како ће Израел реаговати на такве претње и не сумња да ће тај проблем бити решен.
„Ако добро знам Ратно ваздухопловство, ми већ имамо одговорајуће планове за елиминисање ове претње. Након што та претња буде елиминисана, све ће се вратити на своје", изјавио је он.
Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров је изјавио у интервјуу Спутњику да након прошлонедељог напада на Сирију, Русија више нема моралних обавеза да не испоручи С-300 Дамаску.
„Имали смо моралне обавезе, обећали смо још пре 10 година да то не радимо на молбу познатих наших партнера. Узели смо у обзир њихов аргумент да то може довести до дестабилизације ситуације, иако су та средства чисто одбрамбена, ипак смо усвојили молбу — сада немамо такве моралне обавезе“, објаснио је Лавров.
Прочитајте ОВДЕ све детаље о претпоставкама да је Русија управо испоручила Сирији ракетне зенитне системе С-300.
Извор: rs.sputniknews.com