"Србија је кључни играч у региону. Председник Србије и његови савезници раде храбар посао у оквиру дијалога са Приштином, разговарајући и интерно на начин који до сад није постојао. То, међутим, не значи да не примећујемо и даје постојеће недостатке у области владавине права у земљи", поручио је Хан пред Европским посланицаима у Бриселу.
Он је, говорећи о извештају Европске комисије о Србији, пред Спољнополитичким одбором Европског парламета, изјавио да, поред напретка у дијалогу Београда и Приштине, ЕУ и даље чека на примену договорене Мапе пута која је требало да буде спроведене до краја 2016. године.
"Мислим да је важно да у Србији разумеју да обе области морају да се реше. Није довољно да се буде добар у једној, а да се остало остави без одговарајуће пажње", нагласио Хан.
Он је, осврћући се на недавну изјаву француског председника Емануела Макрона да даље проширење треба условити интерном реформом Европске уније, оценио да је то добар пример и доказ важности не само Стратегије проширења, већ и чињенице да је поменут индикативни датум 2025. годне.
"До сада је било непроблематично обећавати европску перспективу, јер није била тако реална. Сада је постала реална и конкретна. Овај датум је произвео позитивни пристисак на обе стрене", каже Хан.
Он је оценио да је сада на Западном Балкану да ради снажно на испуњавању услова јер, како каже, грађани региона знају шта је могуће уколико одговорни испуне своје обавезе, као што је на земљама чланицама да раде на бољој проактивности унутра ЕУ.
"Мислим да је разумљиво да су неопходни ЕУ интерни разговори, али верујем да се оба процеса могу одвијати паралелно. Не треба чекати годинама да се ми договоримо око нечега, а онда наставити целу процедуру преговора о проширењу", закључио је Хан.
Хан: На лидерима западног Балкана да сад "преузму лопту"
Европски комесар за преговоре о приступању Јоханес Хан каже да је Европска комисија својом Стретегијом проширења нацртала јасан пут ка јачој и широј Унији.
"Сада је на лидерима земља региона да преузму лопту", поручио је Хан, представљајући Пакет проширења пред посланицима Спољнополитичког одбора Европског парламента.
Он је изјавио да остварени напредак земаља Западног Балкан показује да политика проширења Европске уније даје резулате, али да нема времена да се задоваољава постигнутим већ рад мора да се настави.
"Стратегијом проширења смо нацртали јасан пут ка јачаој и широј Унији и у детаље навели шта поједине земље морају да ураде. Сада је на лидерима тих земља да преузму лопту и трче са њом", поручио је Хан.
Он је упозорио да на путу ка чланству у ЕУ нема пречица и да то важи за све земље које су оцењене у извешатају Европске комисије.
"Проширење није социјани рад. Ми не чинимо нашим партнерима услугу. Ту се ради о интересу ЕУ и стварању стабилности кроз повезивање и отварање нових могућности за европске грађане и компаније. Проширење мора да буде добитна комбинација за све", нагласио је Јохене Хан.
Европски комесар за преговоре о проширењу је оценио да извештај Европске комисије јасно наглашава кључне изазове које земље региона морају да реше како би напредовале.
"Пуно остаје да се уради посебно у виталној области владавине права, основних права и борби против корупције и организованог криминала", навео је Хан.
Он је додао да на економском плану земље региона морају да унапреде своју пословну и инвестициону климу, како би, између осталог, решавале и питања постојеће високе незапослености, посебно међу младима.
Хан напомиње да сктруктурне економске реформе и напредовање у плановима о повезивању остају кључни за Западни Балкан.
"Све земје морају снажније да раде на помирењу и осигурању добросуседских односа. Били смо врло јасни да сва отворени билатерални питања морају да буду решена пре уласка у ЕУ", нагласио је европски комесар.
Јоханес Хан је закључио да се резултати овако јасне перспективе и захтева ЕУ већ могу видети када је реч о превазилажењу билатералних спорова у региону. Русија је прешла Рубикон, њене елите више не верују да је партнерство са Западом могуће. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг