"Кажу ми они који прате рејтинге да смо мало гледани, па би да подигнем гледаност", рекао је Дачић на почетку обраћања у Скупштини.
На питање посланика Народне странке Мирослава Алексића Дачић каже да је у међувремену наложио да се нађу сви уговори које је Министарство спољних послова икад склапало са лобистима.
Навео је да је Влада Србије 16. априла 2008. склопила споразум са Групом 30 стратешких тачака који је потписао тадашњи генерални секретар МСП Мирко Стефановић, са месечном исплатом од 42.000 америчких долара.
Навео је да је 5. августа 2011. тадашњи министар Вук Јеремић потписао уговор о лобирању са Подеста групом за 100.000 долара месечно, на основу одлуке Владе.
"Говорим о званичним уговорима који су потписани. Првој агенцији је исплаћено 1,4 милиона долара, а Подеста групи 900.000 долара", наводи Дачић.
Навео је и да је Подеста истовремено када је потписала уговор са Владом Србије исти такав уговор потписала и са Косовом.
"Да ли је то нормално? Да ради и за Србију, Приштину и Албанију? То је такав конфликит интереса. Не знам шта су урадили за интерес Србије јер су многе земље признале независност Косова. Дајте мени оволико пара, 50 земаља ће да повуче признање Косова", каже Дачић.
Током 2006. је исплаћено у неколико наврата по неколико стотина хиљада америчких долара, навео је Дачић и додао да то постоји у америчким папирима који се баве лобирањем, делатношћу која је законски регулисана у САД.
"Крајње је неумесно да се данас поставља оваква врста питања од оних који су потписивали овакве уговоре у прошлости. То је одговор да ли се неко срео или не са неким лобистичким фирмама", рекао је Дачић.
Поручио је да нема шта да околиша, те истакао да садашња влада и председник никад неће признати једнострано проглашену независност Косова.
Поручио је да Србија треба да лобира за своје интересе тамо где се доносе одлуке.
"Многи долазе у нашу земљу, имају пријатељске изјаве, а онда шаљу протестне ноте земљама које су повукле признање Косова, прете нам да ће укинути седнице СБ УН о КиМ. Морамо да водимо рачуна о својим инетерсима", каже Дачић.
Рекао је да када нека земља призна Косово онда се за њу прича да је угледна, а када неке земље, као Суринам, Бурунди и Гвинеја Бисао повуку признање Косова, онда су то минорне земље.
"Свака од њих има исти глас у УН. Позивам све политичке странке и министре да се окренемо тим земљама. Спремнни смо да сарађујемо са свима, да радимо против признања и за повлачење признања", каже Дачић.
Сирија предала Русији и тактичку крстарећу стелт-ракету AGM-158A/B JASSM-ER. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг