Најновије

ЕУ УВОДИ НОВО ПРАВИЛО: Без овог папира убудуће нећете моћи у Грчку на море! (ВИДЕО)

Грађани земаља ван шенгенске зоне, укључујући Србију и друге државе Западног Балкана, убудуће ће морати да траже дозволу за улазак у земље које овој зони припадају, и то ће их коштати седам евра. Како је планирано, ова мера ће ступити на снагу 2021. године.

Грчка застава (Фото: pixabay.com)

Одлуку о наплати уласка у Шенген зону већ су потврдили амбасадори ЕУ, али то још треба да учини Европски парламент и усвоји Савет министара ЕУ.
 
Иначе, ово није никаква новина, јер предлог о успостављању новог Европског система за одобравање путовања (ЕТИАС) постоји још од 2016. године, а годину дана касније потврдио је и Одбор за грађанске слободе (ЛИБЕ).
 
И прошле године, када се овој идеји разговарало, и јуче када је она коначно обнародована, грађани Западног Балкана нису били нарочито срећни, напротив, што због плаћања уласка у земље ЕУ, али и због додатне бирократије.
 
Негодовао је и српски шеф дипломатије Ивица Дачић, који је за ову одлуку рекао да је лоша.
 
- Они говоре да ће то важити за све, не само за нас, и сматрам да је то веома лоша одлука. Свако воли да прикупља паре и тако би требало и ми да се понашамо. Иако знам да се председник Вучић не би сложио са мном, ја бих свима ударио реципроцитет. И када је реч о визама, таксама, понижењу наше државе... Кад би се тако осећали, другачије би се понашали - каже Дачић.

Како ће систем функционисати?

Наплата уласка у шенгенски простор примањиваће се на држављане трећих земаља, који су ослобођени виза.
 
Они ц́е пре путовања у неку од ових земаља морати да прибаве овлашц́ење за путовање, и то путем онлине пријаве. За сваку пријаву, подносилац захтева плаћа накнаду за путовање у износу од седам евра.
 
Овај, нови систем путовања односиће се на више од 60 земаља света чијим становницима је омогућено безвизно путовање у земље ЕУ, укључујући САД и Канаду.

Рокови издавања

Према поступку за добијање ових картица, како се наводи у јучерашњем саопштењу Европског савета, информације добијене на овај начин аутоматски се обрађују према ЕУ и релевантним базама података Интерпол-а, како би се утврдило да ли постоје основ за евентуално одбијање захтева за путовање. Ако се утврди да никаквих сматњи нема, дозвола се издаје аутоматски и брзо.
 
Међутим, ако постоји неки податак који захтева додатну анализу, то ће бити посао за администрацију, односно за ЕТИАС, која ће га “ручно обрадити”. Рок за издавање или одбијање пријаве за путовање је најкасније 96 сати након подношења пријаве или, ако су у међувремену тражене додатне информације, 96 сати након пријема тих информација.

Провера и важење дозволе

Пре укрцавања, превозник је дужан да провери да ли путник има важеће овлашћење за путовање. Међутим, чак и ако га поседује, “коначну одлуку” о уласку у земљу даје гранична полиција.
 
Иначе, дозвола за путовање важиће три године, или до истека важности путне исправе која је регистрована током пријаве, у зависности од тога шта прво истиче. Током тог периода, у шенгенски простор биће могућ неограничени број улазака.

Није виза

Дозвола за путовање није виза за улазак у земље ЕУ већ је, како објашњавају из ЕУ, о лакшем, јефтинијем, бржем и приступачнијем систему провере путника.
 
Безвизни режим и даље остаје на снази.
 
Идеја је заправо да се на овај начин спрече илегалне имиграције, да се побољшају граничне контроле, уштеди време путницима, као и да ово буде корисно средство у борби против криминала и тероризма.

Како се попуњава формулар?

Читава процедура око издавања путне дозволе одвијаће се онлине и трајаће десетак минута, тако да не постоји потреба за одласком у конзулате, нити подношење било каквих пријава, а нема ни биометријске регистрације... Више о самој процедури можете погледати
ОВДЕ.

Шта ако ме одбију?

Свако кога одбију, добиће разлоге за то, а имаће и рок од две недеље да поднесе жалбу.

Пример захтева

Лични подаци (име и презиме, датум и место рођења, пол, националност...)
 
Путна исправа (подаци пасоша)
 
У коју државу прво улазите
 
Разлог путовања
 
Сигурносна питања која се тичу јавног здравља
 
Криминална позадина (да ли сте били осуђивани, поседујете ли криминални досије)
 
Да ли сте се оглушили о забрану уласка у неку ЕУ земљу или одбили да изађете.

Земље Шенгена су:

Аустрија, Белгија, Данска, Финска, Француска, Њемачка, Исланд, Италија, Грчка, Луксембург,
 
Холандија, Норвешка, Португал, Шпанија, Шведска, Чешка, Пољска, Естонија, Латвија, Литванија,
 
Мађарска, Малта, Словачка и Словенија.
 
Све ове земље, осим Норвешке и Исланда су чланице Европске уније.
 
Ирска и Енглеска, иако чланице ЕУ, нису потписнице Шенгенског споразума.
 
Шта је Вучић рекао новинарима о томе да ли ће бити позван на Путинову инаугурацију сазнајте
ОВДЕ.
 
Извор: Блиц

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА