"Русија не прави разлику измедју мира, кризе и рата. Руска доктрина у суштини говори о непрестаном сукобу који се само мења у интензитету и средствима која се користе. На садашње стање Русија гледа као на информациони сукоб уз коришћење кибернетских средстава, друштвених мрежа, пропаганде и нетачних информација, али такодје и разних покушаја да утиче на политичком плану", казао је Павел.
Шеф Војног комитета НАТО изјавио је у интервјуу који данас објављује чешка новинска агенција ЧТК да не види да би Русија смерала ка томе да изазове неки велики регуларни оружани сукоб.
"Данас је то у потпуно другој равни. Русија целим својим понашањем ставља до знања да су либералне демократије западног типа према њеној оцени превазидјене и неефикасне и настоји да докаже да је њихов систем ефикаснији модел за будућност. Председник Путин ставља до знања да је то модел који вреди следити", казао је чешки генерал.
Петр Павел упозорио је, медјутим, да нагласак који Русија данас ставља уместо класичног оружаног сукоба на другачије методе конфликта као што су сајбер напади, масивне дезинформативне кампање или настојање да се утиче на политичка збивања у страним земљама, не значи да НАТО не треба да буде спреман и за војну одбрану својих чланица.
"Ми не кажемо да се спремамо за неки већи, скорији рат великих размера. Али с обзиром на активности Русије, морамо да будемо спремни на такву алтернативу. И то не само на плану доктрине и стратешког планирања, већи и у оперативном планирању, вежбама а с тим у вези је и опрема армија", рекао је високи званичник НАТО.
Генерал Павел казао је да се опрема и наоружање армија чланица НАТО помера са потреба углавном иностраних мисија тако да буду спремне и традиционалне јединице.
"Укључујући ту и оклопне јединице које пре 20 година нису уопште биле у првом плану и било је и размишљања да се укину као превазидјена врста", казао је генерал Петр Павел.
Генерал је у разговору за чешку новинску агенцију оценио да дијалог НАТО и Русије у коме је практично прекинута било каква сарадња са Русијом након анексије Крима сада бар на плану не честих али ипак редовних контаката војних званичника може да се оцени као професионалан са простором за дијалог. Амерички амбасадор у Србији Кајл Скот износи много оптужба на рачун Русије, више о томе прочитајтеОВДЕ. Извор: Танјуг
ВЛАДИКА НИКОЛАЈ: Три кратке поуке Србима
Приредио Владимир Димитријевић