Према ранијим медијским наводима, САД су запретиле санкцијама Турској или одбијањем продаје ловачких авиона Ф-35 уколико Анкара купи руске системе С-400, али је турска влада јасно ставила до знања да од те трансакције неће одустати, подсећа руска агенција.
Русија улаже велике напоре како би Турску снабдела система С-400 до 2020. године, напомиње Тас с, али додаје да је помоћник руског председника Јуриј Ушаков рекао, уочи Путинове посете Анкари, да "не зна у ком степену ће руска страна настојати да задовољи захтев Турске".
Иначе, Путин борави у Анкари у оквиру своје прве посете некој земљи откако је поново изабран за председника на изборима 18. марта.
Он ће тамо учествовати на Руско-турском самиту, али и у трилатералним разговорима са Ердоганом и председником Ирана Хасаном Роханијем.
Ушаков је рекао да Путин са собом води импресивну делегацију званичника руске владе и директора великих корпорација.
"Низ контаката без преседана између председника Русије и Турске претходио је самиту. Само у 2017. години, Путин и Ердоган одржали су осам састанака и више од 20 телефонских разговора", навео је Путинов помоћник.
Тема број један разговора у Анкари је почетак радова на изградњи нуклеарне централе у турском месту Акују, коју финансира руска страна, а два председника ће, како се очекује, путем видео-линка упутити поздравне речи учесницима тог пројекта, вредног 20 милијарди долара, који ће се окупити на градилишту.
Након видео-конференције, Путин и Ердоган имаће разговоре тет-а-тет, пре свега о кључним питањима на билатералној агенди, као и о регионалним и пограничним међународним проблемима као што је ситуација у Сирији.
"Руске и турске војне и обавештајне службе блиско сарађују у том домену", рекао је Ушаков, додавши да ће два лидера наставити потрагу за заједничким политичким решењима у Сирији.
После разговора, два председника ће председавати састанку савета за председничку сарадњу, с фокусом на енергетски сектор.
АП је јуче оценио да се везе између Русије и Турске продубљују више него икада, у тренутку када Москва срља у дипломатски процеп великих размера због скандала са отрованим контрашпијуном, а Анкара са западним савезницима погоршава односе због питања везаних за људска права и офанзиве на Курде у Сирији.
"Турска и Русија су оставиле по страни традиционално ривалство и разилажења по регионалним питањима како би исковале снажне економске везе", наводи се у анализи, уз подсећање да су две стране у децембру постигле споразум о турској куповини руског система ракетне одбране дугог домета С-400 "који је изненадио неке турске савезнике у НАТО".
Поред нуклеарне централе, указује америчка агенција, две земље граде и гасовод "Турски ток" којим ће се руски гас допремати до Турске.
Прочитајте ОВДЕ какву је то ледену поруку Западу послао Путин?
Извор: Танјуг